Wszystko co musisz wiedzieć o kierownicach gamingowych

Wszystko co musisz wiedzieć o kierownicach gamingowych

Obecnie gier wyścigowych na rynku jest niezliczona ilość. Są produkcje, które wykonane zostały z niesamowitą dbałością, dzięki czemu gra się w nie wyjątkowo przyjemnie. Jest jednak patent, który sprawi, że będziemy mogli czerpać jeszcze więcej przyjemności z rozgrywki. Korzystając z kierownicy gamingowej, poczujemy się jak na prawdziwym torze wyścigowym. Warto pochylić się nad takim rozwiązaniem, gdyż gwarantuje ono niezapomniane doznania.

Minusy tanich kierownic do gier

Niestety dla osób chcących sobie pograć na kierownicy tanim kosztem, nie mam dobrych wieści. Nie ma bowiem dobrych rozwiązań za tanie pieniądze. Oszczędzając na tego typu sprzęcie, musimy liczyć się z tym, że jakość wykonania będzie kiepska. Zwykle modele budżetem nieprzekraczające 100-200zł, wyposażone są w przyssawki mocujące. Jest to słabe rozwiązanie, gdyż w trakcie emocjonujących sytuacji w grze przyssawki te mogą nam się zwyczajnie odkleić. Wyobraźmy sobie, że poruszając się w grze z niesamowitą wręcz prędkością, dostrzegamy ostry zakręt w prawo. Wiemy, że kiedy odpowiednio wymanewrujemy pojazd, idealnie się w nim zmieścimy, co da nam szanse uzyskać pierwsze miejsce w tabeli wyników. Nagle wjeżdża w nas przeciwnik, co powoduje utratę przyczepności naszego auta. Ostro skręcamy kierownicą to prawo, to w lewo i nagle zauważamy, że trzymamy ją w powietrzu. Czy będąc w takie sytuacji uda nam się wyjść z opresji? Nie sądzę. Zapewne nie doszłoby do tego, gdyby nasza kierownica była wyposażona w inny rodzaj mocowania. Kolejnym minusem okazać się może tworzywo, z jakiego wykonane są tanie kierownice. Przeważnie mamy tutaj do czynienia ze słabej jakości plastikiem. Taki produkt nie tylko wyglądem przypomina zabawkę dla młodocianych, ale również potrafi ostro poirytować dźwiękami, jakie z siebie wydaje. Tak jest. Takie kierownice potrafią być hałaśliwe.

Jaka kierownica będzie najlepsza?

Jeśli zależy nam na tym, aby poczuć się jak za kierownicą prawdziwego auta, warto pomyśleć o droższym modelu. Wiemy już, że istotne jest mocowanie. Odpowiednie sprawi, że unikniemy niechcianych incydentów związanych z lewitującym urządzeniem. Równie istotnym jest też materiał, z którego wykonana będzie ów kierownica. Kąt obrotu z ograniczeniem do 180 stopni często występuje w tańszych modelach. Zaleca się kupno kierownicy z kątem nie mniejszym niż 270 stopni. Tego typu wybór na pewno ułatwi nam kontrole wirtualnego pojazdu w ekstremalnych warunkach. W sieci dostać można specjalne stojaki, które sprawią, że korzystanie z kierownicy będzie jeszcze wygodniejsze. Jeśli graliście kiedyś na konsoli, za pomocą pada, zapewne zauważyliście, że w pewnych momentach kontroler wibruje. Przeważnie są to sytuacje krytyczne, gdzie nasz protagonista ginie, lub otrzymuje obrażenia. Tak się składa, że kierownica również jest wyposażona w taką funkcję. Są modele, które dysponują zwykłym systemem wibracji, ale są i takie, które symulują także wstrząsy. Na pewno dodadzą nieco pikanterii w trakcie pokonywania długich i niekiedy żmudnych tras.

Popularne modele kierownic do gier:

  • Thrustmaster T300RS GT Edition
  • Logitech G29 Racing Wheel
  • Logitech G Saitek Farm Sim Controller
  • Logitech Driving Force GT

Jak nie trudno zauważyć, firma Logitech zdominowała rynek tychże urządzeń. Zdecydowanie ludzie tam pracujący znają się na rzeczy, dzięki czemu ich produkty znajdują się w czołówce najczęściej polecanych. Powyższe modele nie należą do tanich, za to oferują bardzo wiele. Kierownica Thrustmaster T300RS na przykład pochwalić się może wysokim kątem obrotu. Jak wysokim? 1080 stopni! Trzeba przyznać, że w stosunku do tanich rozwiązań (180 stopni), Thrustmaster to potwór i ich pogromca. Logitech G29 natomiast dysponuje pedałami ze specjalnymi zaczepami do dywanu, dzięki czemu stabilnie trzymają się podłoża. Rozwiązania za grosze zwykle wyposażone są w plastikowe pedały, które znane są między innymi z tego, że ciągle trzeba je poprawiać by móc normalnie zahamować czy dodać gazu.

Nie trudno zauważyć, że dobre doświadczenia możemy uzyskać jedynie, inwestując w dobrej jakości sprzęt. Jeśli już zdecydujemy się na tani zakup, można improwizować, np. blokując pedały lub kierownicę w taki sposób, aby nie uciekała nam w trakcie rozgrywki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też dokupienie specjalnego stojaka, stabilizującego naszą kierownicę.