Branża architektoniczno-budowlana wyróżnia się dynamicznym rozwojem. Nowe technologie przejmują prowadzenie, a jedną z nich jest BIM. Koncepcja ta całkowicie zrewolucjonizowała podejście do projektowania inwestycji, a także zarządzania projektami. Czym jest technologia BIM i kiedy warto z niej skorzystać?
Technologia BIM – co to jest?
BIM, czyli Building Information Modeling, to technologia, która pozwala na modelowanie informacji o budynku. Nazwa ta odnosi się do różnego rodzaju programów, które wspomagają proces projektowania nieruchomości. BIM polega na połączeniu zespołów procesów projektowych, dzięki czemu różne grupy pracujące nad tym samym projektem, mają dostęp do tych samych danych i informacji. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie przy większych projektach i inwestycjach.
BIM to narzędzie, które ułatwia proces wdrażania nowych realizacji. Co więcej, z pomocą nowoczesnej technologii możemy także zastosować je przy przebudowie lub rozbudowie już istniejących projektów. BIM najprościej możemy określić jako przepływ informacji projektowych.
Kiedy warto skorzystać z modelowania informacji o budynku?
Technologia modelowania informacji o budynku znajduje zastosowanie w procesie tworzenia danych przy projektowaniu, konstrukcji, eksploatacji oraz zarządzaniu inwestycjami budowlanymi. Proces konstrukcji budynku jest zadaniem wielobranżowym. Przy takim projekcie najczęściej pracuje nie jedna firma, ale kilka, czy nawet kilkanaście. Modelowanie informacji o budynku pozwala na zintegrowanie danych. To duże ułatwienie, które umożliwia tworzenie szczegółowych prezentacji cyfrowych. Co ważne, do zarządzania nimi wykorzystuje się otwartą platformę w chmurze. Dzięki temu możemy współpracować w czasie rzeczywistym. Dostęp do informacji jest nieograniczony przez czas i miejsce.
Technologia modelowania informacji o budynku pozwala na lepszy wgląd w dane. To z kolei przekłada się na podejmowanie trafniejszych decyzji. Co więcej, BIM pozwala także na wybór bardziej zrównoważonych rozwiązań pod względem ekologicznym oraz zmniejsza koszty projektów architektonicznych, inżynierskich i budowniczych. Podsumowując, technologia modelowania informacji o budynku, czyli BIM, pomaga w optymalizacji lejka sprzedażowego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy stworzyć unikalne treści, uporządkować dane i usprawnić proces zarówno konstrukcji, jak i budowy i późniejszej eksploatacji budynku. Przy pomocy Building Information Modeling wygenerujesz inteligentne dane, które będą dostępne przez cały cykl życia budynku lub obiektu infrastruktury.