Cięcie laserem – na czym polega i kiedy warto zastosować? 

Cięcie laserem – na czym polega i kiedy warto zastosować? 

Cięcie laserem to obecnie jedna z popularniejszych metod obróbki. Pozwala na uzyskanie precyzyjnych kształtów oraz optymalizuje procesy produkcyjne. Co więcej, laser ma wszechstronne zastosowanie, więc sprawdzi się przy różnego rodzaju materiałach. Na czym polega cięcie laserem i kiedy warto je zastosować? 

Na czym polega cięcie laserem? 

Wycinanie laserem to proces, który polega na rozdzieleniu materiału z wykorzystaniem silnie skoncentrowanej w konkretnym punkcie wiązki laserowej. Jest to jedna z najbardziej precyzyjnych metod  obróbki różnego rodzaju materiałów. Kiedy wykorzystuje się cięcie laserowe? Najczęściej przy obróbce metali. Wiązki lasera to światło, które skupia się w danym punkcie. Ma ono precyzyjnie określoną długość fali, co przekłada się na to, że w momencie uderzenia w cięty element możliwe jest uzyskanie precyzyjnie wyznaczonego wzoru. Z użyciem tej techniki możesz wyciąć blachę stalową, nierdzewną lub aluminiową. Pamiętaj jednak, że proces wycinania poprzedzony jest przygotowaniem koncepcji, która zostaje przeniesiona z formy odręcznej na konkretny projekt cyfrowy. Projekt zapisany jest w programie komputerowym, a maszyny wykorzystywane do cięcia posiadają sterowanie cyfrowe. Jakie zalety ma cięcie laserowe?   

Metoda ta jest chętnie wykorzystywana przy obróbce metalu, gdyż gwarantuje precyzję cięcia. Cięcie laserowe pozwala na uzyskanie na przykład wygładzonych krawędzi, co eliminuje konieczność wdrażania kolejnego etapu obróbki. Ponadto wiąże się z niskim ryzykiem strat materiałów. Precyzja cięcia przekłada się na bardziej ekonomiczne wykorzystanie materiału, a tym samym możemy zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Cięcia laserowe charakteryzują się także wysoką powtarzalnością – nawet skomplikowane wzory możemy uzyskać wielokrotnie. To duża zaleta, jeśli chcemy wykonać produkty na skalę masową i każdy z nich powinien wyglądać tak samo. 

Jakie są sposoby cięcia laserem?

Cięcia laserem można wykonać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest technika wypalania, sublimacji, lub topienia materiału. Cięcie laserem cena to także ważna kwestia. Jednak dobór odpowiedniej metody należy pozostawić specjalistom. Fachowiec zaproponuje Ci optymalne rozwiązanie, które będzie dopasowane do konkretnego materiału i zakładanego wzoru. Dzięki temu możesz mieć pewność, że efekt końcowy będzie zadowalający i wysokiej jakości.  Może także zdarzyć się, że konieczne będzie wprowadzenie do pracy gazów technicznych, jakich jak argon, tlen, lub azot.