Kursy na wózki widłowe Gdańsk – zostań operatorem wózka widłowego 

Czy warto mieć uprawnienia na operatora wózka widłowego? Jeśli chcesz zwiększyć swoje kompetencje, a tym samym zarabiać więcej pieniędzy, to odpowiedź brzmi tak. Aktualnie kursy na wózki widłowe stały się bardzo popularnym wyborem. I nic w tym dziwnego, bo specjalistów brakuje, a takie kraje jak Niemcy, czy Norwegia hojnie za nich płacą. Jak zostać operatorem wózka widłowego? Zobacz niezbędne kursy na wózki widłowe Gdańsk

Kursy na wózki widłowe Gdańsk – kto może się zapisać? 

Kursy na wózki widłowe nie mają większych ograniczeń. Jest jednak kilka warunków, które musimy spełniać. Przede wszystkim do kursu mogą przystąpić tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia. Oprócz tego musimy posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Bez tego nie będziemy mogli wziąć udziału w kursie. Ostatnim, ale nie mniej ważnym wymogiem jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy w charakterze operatora wózka widłowego. Co to dokładnie oznacza? Problem z uzyskaniem zaświadczenia mogą mieć osoby, borykające się z zaburzeniami wzroku lub słuchu, epilepsją, a także chorobami o podłożu psychicznym. 

Jak wygląda kurs na wózki widłowe? 

Kurs na wózki widłowe podzielony jest na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej poznasz konstrukcję wózka oraz nauczysz się prawa związanego z dozorem technicznym. W tej części kursu znajduje się jeszcze wiedza na temat regulacji wózka oraz jego teoretycznej obsługi. Z kolei część praktyczna, jak już możesz się domyślać, opiera się na nauce operowania wózkiem widłowym. 

Na dwie części podzielony jest także egzamin. Warto wiedzieć, że samo przystąpienie i odbycie kursu nie upoważnia nas do operowania wózkiem widłowym. Żeby uzyskać uprawnienia, musimy zdać egzamin UDT. Podobnie, jak w przypadku kursu, w części teoretycznej egzaminu możesz spodziewać się pytań o budowę wózka, oraz zasad jego konserwacji. Natomiast w części praktycznej będziesz poproszony o wykonanie manewrów podanych przez egzaminatora. Pozytywny wynik egzaminu przekłada się na zdobycie uprawnień Urzędu Dozoru technicznego. 

Jaka jest ważność uprawnień? 

Niestety ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu nie daje nam uprawnień do operowania wózkiem widłowym na całe życie. Po zdanym egzaminie otrzymujemy certyfikat, który upoważnia nas do wykonywania zawodu, w zależności od kwalifikacji, od 5 do 10 lat. Co ważne, gdy ważność naszych dokumentów dobiega końca, to możemy ubiegać się o bezpłatne przedłużenie. 

Dodaj komentarz