Łuki były jedną z pierwszych broni wynalezionych przez człowieka około 35 tys. lat temu. Pierwotnie służyły do polowań, a następnie jako broń przeciwko innym ludziom. Mowa o łukach klasycznych, bowiem łuki bloczkowe pojawiły się dopiero w roku 1966, opracowane przez konstruktora Hollessa Wilbura Allena. Łuki te szybko zdobyły sympatię miłośników łucznictwa, dzięki przewadze nad łukami klasycznymi.
ZALETY ŁUKU BLOCZKOWEGO
Mechanizm działania jest bardzo prosty, na końcach obu ramion umieszczane są bloczki w kształcie krążków. Są one połączone kablami i cięciwą, która pod wpływem napinania, obraca bloczki. Efekt? Nie czujemy siły naciągu w przedramieniu, co w przypadku łuku klasycznego jest normą. Możemy więc strzelać bardzo długo bez zmęczenia i dyskomfortu. Co więcej, mechanizm bloczkowy pozwala na silniejsze napięcie cięciwy i wypuszczenie strzały z większą energią. Łuki bloczkowe są produkowane z odpornego tworzywa sztucznego. Kolejnym atutem łuków bloczkowych jest to, że nie odkształcają się pod wpływem czasu, tak jak łuki klasyczne.
CENY ŁUKÓW BLOCZKOWYCH:
Podstawowy łuk bloczkowy kupimy już poniżej kwoty 200zł. Spełni on dobrze funkcję pierwszego łuku do nauki podstaw łucznictwa. Bardziej zaawansowane łuki bloczkowe to koszt kilkuset złotych, natomiast ceny tych profesjonalnych, wykonanych z najwyższą dbałością, przekraczają kwotę 1000zł. Rozpoczęcie przygody z łucznictwem wcale nie musi być zatem drogie. To doskonała forma rozrywki, która dostarczy wiele frajdy zarówno dorosłym jak i dzieciom.