Kupno nowego laptopa – o czym trzeba pamiętać?

Kupno nowego laptopa – o czym trzeba pamiętać?

Laptop to urządzenie, z którego korzystamy dzisiaj bardzo powszechnie. Przydaje się on zarówno do nauki, pracy jak i rozrywki. Zwykle co kilka lat musimy zmienić swojego laptopa, bo obecny okazuje się już nieopłacalny w naprawie albo po prostu potrzebujemy mieć nowszy model z nowoczesnymi funkcjami. Zakup laptopa nie jest prostą sprawą, szczególnie dla osób, które robią to po raz pierwszy.

Jak przygotować się do zakupu laptopa?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jak dużo możemy wydać na laptopa i jakie są nasze oczekiwania. Chodzi o to, że inne funkcje i parametry będą dla nas ważne, gdy kupujemy laptopa domowego a inne, gdy potrzebujemy sprzęt typowo biznesowy lub do gier.

Jeśli nasz budżet nie jest wysoki, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trzeba będzie iść na pewne ustępstwa. Chcąc zapłacić mniej, można wybrać mniejszego laptopa albo takiego, który nie posiada systemu operacyjnego.

Skąd czerpać wiedzę na temat laptopów?

Sprzęt komputerowy to część bardzo dynamicznego rynku, na którym wiele się dzieje. Warto więc zajrzeć do Internetu, na strony o tematyce komputerowej, poczytać poradniki na temat zakupów oraz sprawdzić aktualne rankingi. Dobrze jest także przyjrzeć się opiniom nabywców komputerów.

Wiele cennych informacji uzyskamy także oglądając internetowe filmy, tworzone przez ekspertów. Gdy nasza wiedza na temat sprzętu komputerowego jest bardzo ograniczona, możemy poprosić o pomoc kogoś znajomego, kto dobrze zna ten temat. Pewną pomoc dają także sprzedawcy komputerów, jednak trzeba mieć na uwadze, że w obecnych czasach niekoniecznie są oni bezstronni, gdyż ich dostawcy wynagradzają ich prowizjami za sprzedaż określonych modeli.

Na co zwracać uwagę przy wyborze modelu laptopa?

Określając swoje preferencje powinniśmy mniej więcej wiedzieć, jak duży chcemy kupić laptop, czy ma on mieć funkcję tabletu, jaką chcemy obudowę i co powinno być na wyposażeniu. Najbardziej istotne parametry to: rodzaj procesora, ilość rdzeni, wielkość pamięci RAM, rodzaj dysku twardego i jego wielkość. Jeśli chodzi o procesor, to zawsze należy starać się wybierać jak najnowszy.

Większość użytkowników stawia dzisiaj na dyski SSD, które są gwarancją dużej wydajności komputera. Wybierając laptopa, warto też zwrócić uwagę na to, jaka karta graficzna została zastosowana, czy posiada on kartę sieciową, napęd optyczny czy czytnik kart pamięci. Dla komfortu użytkowania w terenie ważna będzie też bateria. Jeśli potrzebujemy pracować na niej dłużej, warto zainwestować w droższy model.