Spawanie aluminium. Jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać?

Spawanie aluminium. Jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać?

Aluminium to tworzywo, o którym zapewne słyszał nieraz każdy. Można je spotkać na bardzo wielu placach budowy i w zakładach produkcyjnych. Jest ono lekkie, a przy tym wytrzymałe i charakteryzuje się dużą plastycznością, co przekłada się na jego znaczną popularność.

Często dochodzi do spawania ze sobą różnych elementów z aluminium w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu. Spawanie aluminium rządzi się swoimi prawami. Między innymi trzeba się do tego procesu odpowiednio przygotować, a także przeprowadzić go przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi, charakteryzujących się wysoką skutecznością, ale też bezpieczeństwem.

O czym pamiętać przy spawaniu aluminium?

Żeby zapewnić, że proces spawania zakończy się sukcesem i pozwoli uzyskać odpowiedniej jakości spoinę, trzeba jeszcze przed jego rozpoczęciem dokonać pewnych działań. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby dokładnie i skutecznie oczyścić elementy, które mają zostać ze sobą zespawane.

Najlepiej zrobić to niedługo przed rozpoczęciem spawania, ponieważ im dłużej po oczyszczeniu elementów będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo, że ponownie się zabrudzą (w tym na sposoby niewidoczne gołym okiem).

Mowa zarówno o oczyszczeniu ich z wszelkiej maści tłuszczów (smarów, olejów), jak i z rdzy. W tym pierwszym przypadku wystarczyć może zwykła szmatka, zaś po wykryciu rdzy będzie trzeba zaopatrzyć się w drucianą szczotkę.

Jaki sprzęt do spawania aluminium wybrać?

Sprzętów do spawania jest naprawdę wiele, natomiast spawanie aluminium Katowice będzie możliwe tylko przy użyciu niektórych z nich. Przykładowo do spawania tego materiału zasadniczo nie stosuje się spawarek MMA, a zamiast tego wykorzystuje się spawarki TIG oraz MIG.

Te pierwsze są łatwiejsze w obsłudze, przez co są lepszym wyborem dla początkujących, natomiast nadają się przede wszystkim do pracy z cieńszymi blachami. W przypadku grubszych materiałów lepiej sprawdzą się spawarki MIG (tzw. migomaty), które wymagają nieco więcej umiejętności.

Ponadto przy wyborze spawarki, niezależnie, czy będzie to spawarka MIG, czy TIG, należy zwracać uwagę także na takie kwestie, jak rodzaj prądu (stały, zmienny), ergonomia oraz jakość wykonania. To, który dokładnie model będzie najlepszy, zależy głównie od wymagań oraz budżetu.

Przykładowo, zakłada się, że spawanie prądem zmiennym jest najlepszą opcją. Jednak spawarki, które to umożliwiają, są dość drogie, więc hobbyści decydują się raczej na spawanie prądem stałym.

Każda sytuacja jest nieco inna, jeśli więc ma się problem z podjęciem decyzji, najbezpieczniej będzie poprosić o pomoc eksperta. Profesjonalny sprzęt do spawania można znaleźć na stronie Farem Poland.

Dodaj komentarz