W jaki sposób złożyć PIT online?

W jaki sposób złożyć PIT online?

Wypełnienie i złożenie PIT-u online wciąż jest dla wielu osób tematem nowym, do którego podchodzą często sceptycznie. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jakie korzyści płyną ze złożenia deklaracji online? W końcu, jak to zrobić? Odpowiedzi na między innymi te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Zalety złożenia PIT-u online

Tradycyjny sposób składania zeznania podatkowego podczas osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym jest rozwiązaniem niestety bardzo czasochłonnym i często zwyczajnie irytującym. Po samodzielnym wypełnieniu deklaracji oraz spędzeniu sporej ilości czasu w kolejce, w dużej ilości przypadków okazuje się, że gdzieś w formularzu został popełniony błąd, chociażby literówka, która przekreśla możliwość złożenia PIT-u. W takiej sytuacji wszelkie podjęte wcześniej starania są spisane na straty, a deklaracja musi zostać wypełniona ponownie. Składając PIT online można uniknąć zarówno długich kolejek, nieprzyjemnej wizyty w urzędzie, jak i wypełniania druku ponownie. W wygodny sposób rozliczenie przesyłane jest za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dodatkowo formularze składane online są weryfikowane szybciej niż tradycyjne, dzięki czemu można liczyć na szybszy zwrot podatku.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia zeznania online?

W celu złożenia zeznania podatkowego online nie potrzeba właściwie żadnych dokumentów. Deklaracje PIT, które wystawia pracodawca, powinny znajdować się już w systemie po zalogowaniu. W takiej sytuacji wystarczy jedynie sprawdzić ich poprawność, aby następnie zatwierdzić formularz PIT. To właściwie wszystko, co należy wykonać, aby poprawnie złożyć deklarację.

Jak złożyć PIT online?

Podatnik posiadający zweryfikowany podpis elektroniczny może zalogować się do systemu poprzez swoje konto bankowe. To najszybszy i najwygodniejszy sposób, aby złożyć swoją deklarację. Osoby bez e-podpisu powinny jednak przygotować kilka podstawowych informacji, które umożliwią im skorzystanie z systemu. W takiej sytuacji przydatne będą:

  • PESEL/NIP,
  • data urodzenia podatnika,
  • przychód z poprzedniej deklaracji podatkowej.

W pewnych sytuacjach będą potrzebne dodatkowe informacje, ich pełną listę w zależności od konkretnego przypadku można znaleźć na rządowej stronie internetowej.

Jakie deklaracje PIT można rozliczyć online?

Korzystając z rządowego systemu internetowego, można rozliczyć przede wszystkim PIT-36, 37, 38, 39. To najbardziej popularne formularze, które przychodzi wypełniać większości osób pracujących w Polsce. Jednakże nie są to wszystkie rozliczenia, jakie mogą być złożone przez Internet. Przed osobistą wizytą w Urzędzie Skarbowym warto sprawdzić, czy danej deklaracji nie można przedstawić zdalnie.

Dodaj komentarz