Nieruchomość pod wynajem – dom czy mieszkanie?

Nieruchomość pod wynajem – dom czy mieszkanie?

Spadek cen na rynku mieszkań skusił wielu inwestorów do kupowania lokali pod wynajem. Natomiast dzięki obniżeniu się cen gruntów i robocizny spadły także na rynku ceny domów jednorodzinnych. Pomimo że ich cena często nie jest dużo wyższa od ceny dużego mieszkania to nie warto inwestować w zakup domów jednorodzinnych pod wynajem.

Mieszkanie to mniejszy kłopot

Wynajem mieszkania to wiele prostsza sprawa niż wynajem domu. Klient szukający mieszkania nie ma wygórowanych wymagań. Często wystarczy, że mieszkanie ma sprawne instalacje gazową, elektryczną i wodną oraz że w pobliżu nie ma hałaśliwych i utrudniających życie sąsiadów.

Wpływ ma także lokalizacja sklepów w pobliżu oraz bliskość do centrum, jednakże z większości mieszkań nie ma tego problemu. Ostatecznie zamiast rodzinie z dwójką dzieci mieszkanie można wynająć studentom. Natomiast inaczej wygląda z wynajmowaniem domu jednorodzinnego. To jest oczywiste, że czynsz w mieszkaniu i opłaty są o wiele niższe niż w przypadku domu. Dlatego też decydując się na wynajęcie należy brać pod uwagę zupełnie inną grupę docelową aniżeli w przypadku mieszkań.

Większe pieniądze, większe ryzyko

Dotychczas ofertą domów jednorodzinnych interesowały się firmy. Wynajmowano go jako pomieszczenia biurowe, mógł służyć także jako hotel robotniczy czy być internatem dla studentów. Natomiast obecnie czasy te się już skończyły. Szef firmy doradczej ProDevelopment Łukasz Madej nie poleca inwestowania w domy. Zauważa, że o ile jeszcze kilka lat temu sytuacja na rynku sprzyjała wynajmowaniu nieruchomości luksusowych do których zalicza się także domy to obecnie nie ma popytu na takie obiekty. Jako przykład podaje osiedle domów jednorodzinnych znajdujące się w podwarszawskim Konstancinie. Wydawałoby się, że jest świetnie zlokalizowane ponieważ w sąsiedztwie znajduje się szkoła amerykańska a długookresowe oraz stabilne umowy najmu powinny kusić obcokrajowców. Natomiast pomimo że czynsze spadają to domy stoją niewynajęte.

Dodaj komentarz