Grzejnik konwektorowy czy olejowy – co wybrać?

Grzejnik konwektorowy czy olejowy – co wybrać?

Jeśli chodzi o grzejniki elektryczne, rywalizacja rozgrywa się głównie pomiędzy grzejnikami konwektorowymi i olejowymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka jest między nimi różnica. Te dwa rodzaje grzejników działają na zupełnie innej zasadzie, różni się także czas ich nagrzewania się i stygnięcia. W takim razie który z nich jest lepszy?

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe, jak sugeruje już sama nazwa, ogrzewają dane pomieszczenie za pomocą konwekcji. Oznacza to, że najpierw zasysają one zimne powietrze z otoczenia, a następnie ogrzewają je i wypuszczają na zewnątrz.

Taki sposób działania ma jedną dużą zaletę. Pomieszczenie ogrzewa się wraz z tym, jak rozchodzi się po nim ciepłe powietrze, a więc szybko i równomiernie. Nie natrafiamy wobec tego na częsty w przypadku innych rodzajów grzejników problem, kiedy to w pobliżu grzejnika jest bardzo gorąco, a po drugiej stronie pomieszczenia już bardzo zimno.

Konwekcja pozwala na błyskawiczne rozgrzanie pomieszczenia po włączeniu grzejnika, ale trzeba także pamiętać, że równie błyskawicznie pomieszczenie zacznie się ochładzać po jego wyłączeniu. Wraz z wyłączeniem grzejnika zacznie się on od razu ochładzać.

Grzejnik konwektorowy nie będzie dobrym zakupem dla alergików, bowiem sprzyja transportowaniu po całym pomieszczeniu pyłków i roztoczy, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Z kolei przyda się osobom, które chcą brać go ze sobą w podróż lub przenosić z pokoju do pokoju, aby ogrzewać nim różne pomieszczenia. Takie grzejniki elektryczne są bowiem z reguły stosunkowo lekkie i mobilne.

Grzejniki olejowe

W środku grzejników olejowych znajduje się, jak łatwo można się domyślić, olej. Po włączeniu grzejnika jest on podgrzewany, a następnie wydziela on ciepło, które przekazywane jest otoczeniu na zasadzie radiacji. Oznacza to, że im bliżej będziemy znajdywać się grzejnika, tym bardziej będzie nam ciepło.

Grzejniki olejowe nagrzewają się znacznie wolniej niż grzejniki konwektorowe, ale też z kolei wydzielają ciepło jeszcze na długo po ich wyłączeniu. Najlepiej nadają się do długotrwałego ogrzewania, ponieważ najwięcej energii pobierają na samym początku i w związku z tym nie warto ich włączać tylko na chwilę.

Grzejnik konwektorowy czy olejowy – który jest lepszy?

Nie da się wskazać w tej rywalizacji bezpośredniego zwycięzcy. Wszystko zależy od tego, jakie mamy od grzejnika oczekiwania i wymagania.

Jeśli chcemy jedynie co jakiś czas szybko i przez krótki czas dogrzewać pomieszczenia, najlepiej nada nam się grzejnik konwektorowy. Z kolei grzejnik olejowy znacznie lepiej poradzi sobie z ogrzewaniem danego pomieszczenia przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz