Naprawa fundamentów – jak wykonać hydroizolację

Naprawa fundamentów – jak wykonać hydroizolację

Fundamenty są podstawą każdej nieruchomości. To od nich zaczyna się budowa i bez nich nie może ruszyć dalej. Odpowiednio wykonane fundamenty są kluczowe dla jakości późniejszej inwestycji. Niestety zdarza się, że fundamenty zostały źle zabezpieczone, a bardzo ważna dla funkcjonalności budynku hydroizolacja, jest błędnie wykonana. Co zrobić w takim przypadku? Zobacz, jak wygląda naprawa fundamentów i tworzenie nowej hydroizolacji. 

Czemu służy hydroizolacja? 

Hydroizolacja jest kluczowa dla zabezpieczenia obiektu przed wodą i wilgocią. Źle wykonana przepuszcza wilgoć, która z kolei jest świetną podkładką dla grzybów oraz pleśni. Niestety te są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wilgoć jest także zagrożeniem dla elementów konstrukcyjnych nieruchomości, na przykład dla komponentów wykonanych z metalu. Korozja może zniszczyć poszczególne elementy, których wymiana okaże się bardzo kosztowna. Co więcej, wilgoć na ścianach zmniejsza przyczepność farby i może przyczynić się do odpadającego tynku. 

Hydroizolacje budowlane chronią więc budynek przed zagrożeniami związanymi z nadmierną ilością wody i wilgocią. Zabezpiecza przed zawilgoceniem, przeciekami i wykwitami solnymi. Odpowiednio wykonana hydroizolacja jest także zabezpieczeniem przed grzybem oraz pleśnią.

Jak naprawić hydroizolacje budowlane? 

Kluczem do naprawy fundamentów jest rozpoznanie problemów. Do najczęstszych pomyłek zalicza się zły dobór materiału wodochronnego, nieprawidłowe uszczelnienie dylatacji i przejść rurowych, niepoprawne wykonanie powłoki przeciwwilgociowej, lub złe połączenie ze sobą izolacji pionowej z poziomą i poziomej z podposadzkową. Problemy ze złym uszczelnieniem wychodzą już na etapie prac osuszeniowych. Możemy je zaobserwować, gdy na przykład przegroda nie schnie lub zawilgocenie pojawia się ponownie zaraz po wyłączeniu osuszacza. 

W przypadku źle wykonanej hydroizolacji pionowej czeka nas skucie warstwy posadzki, na taką szerokość, która umożliwi wykonanie prac naprawczych. Dobór technologii naprawczej zależy od rodzaju już wbudowanych materiałów. W każdym przypadku należy jednak dostać się do ławy fundamentowej, a następnie dokładnie ją oczyścić. Drugim etapem jest wykonanie nowej izolacji na ścianie i połączenie jej z izolacją na ławie. Potem już możesz zasypać wykop i odbudować posadzkę. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie hydroizolacji. Po wyschnięciu ściany możesz nałożyć płyty ochronne, na przykład wykonane ze styropianu. 

Dodaj komentarz