Na czym polega proces piaskowania metali?

Na czym polega proces piaskowania metali?

Piaskowanie metali jest procesem, którego celem jest usuwanie uszczerbków metali. Pomaga to uzyskać efekty podobne do szlifowania. Powierzchnia po piaskowaniu staje się wyrównana oraz posiada odpowiedni poziom szorstkości. Jest to konieczne, aby rozpocząć malowanie proszkowe.

Na czym polega proces piaskowania metali?

Proces piaskowania metali obejmuje oczyszczanie oraz kształtowanie metalicznej powierzchni. Do tego celu używane jest powietrze, pył pod ciśnieniem oraz materiały ścierne posiadające różną granulację. Dany materiał wybiera się ze względu na oczyszczane tworzywo. Piasek, który bierze udział w procesie jest specjalnie dostosowywany oraz oczyszczany. Bardzo dobrze sprawdzają się również suchy lód, rozdrobnione szkło, śrut, żużel oraz łupiny orzechów. Należy pamiętać, że po zakończonym procesie należy jak najszybciej zabezpieczyć powierzchnię, aby ustrzec ją przed szkodliwym działaniem powietrza. Piaskowanie jest świetnym rozwiązaniem, kiedy mamy do czynienia z powierzchniami metalowymi, które są pełne zagłębień, nierówności oraz uszkodzeń.

Przy stosowaniu metody piaskowania kluczowe jest przestrzeganie zasad BHP. Każda osoba, która przystąpi do wykonania tej metody jest zobowiązana do przejścia szkoleń z tego zakresu. Niezbędne jest specjalistyczne ubranie ochronne oraz kask, które jednocześnie zapewniają dostęp świeżego powietrza do oddychania. Wszystko ze względu na pył, który wytwarza się w trakcie piaskowania. Istnieje ryzyko przedostawania się go do płuc, a w długim okresie nawet rozwoju chorób pylicznych.

Jakie są główne zalety metody piaskowania?

Piaskowanie bardzo dobrze oczyszcza powierzchnię jednocześnie nie doprowadzając do powstawania zarysowań. Dzięki temu materiał jest bardzo dobrze przygotowany do malowania proszkowego. Piaskowanie przyczynia się do zabezpieczania metalu przed korozją. Stwarza ono możliwości do przeprowadzania renowacji stalowych elementów.

Dzięki piaskowaniu możemy oczyścić stal aż do warstwy metalu, usuwając wszystkie naniesione powłoki. Jest to bardzo przydatne, kiedy zachodzi potrzeba wymiany, a nie ma dostępnych części zamiennych lub ich koszty są zbyt wysokie. Ręczne czyszczenie powierzchni metalowych nie przynosi często zadowalających efektów, a pochłania dużo czasu oraz wysiłku.

Piaskowanie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto potrzebuje szybkiej oraz dokładnej metody, która przyniesie satysfakcjonujący efekt. Połączenie piaskowania oraz malowania proszkowego to najlepszy sposób na uzyskanie produktu o dużej trwałości, który wygląda na niemal nowy.