Coraz większa część Polaków decyduje się na budowę domu. Nie powinno to nikogo dziwić ponieważ aktualne historycznie niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych. Dodatkowo rosnące ceny materiałów budowlanych mogą oznaczać że jest to ostatni dogodni moment na podjęcie kroków inwestycyjnych. Na co warto zwrócić uwagę przy budowie domu? jak kształtują się koszty? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Koszty budowy domu
Pierwszą kwestią jaką powinien wziąć pod uwagę potencjalny inwestor jest stworzenie kosztorysu. Może on obejmować zarówno koszty kupna gruntu, projektu oraz wykonania. Dzięki stworzeniu tego typu dokumentu będziemy dysponowali perspektywicznym obrazem jak również przygotujemy się na czekające nas koszty.
Oczywiście największym początkowym zakupem jest kupno odpowiedniej działki. Powinniśmy się liczyć z kosztem 200-300 tysięcy złotych w przypadku działek ulokowanych niedaleko miast wojewódzkich i około 100-150 tysięcy na prowincji. Jeżeli jednak dysponujemy odziedziczonym czy darowanym nam gruntem, to koszty zakupu możemy przerzucić bezpośrednio do budżetu budowlanego. Tworząc odpowiedni kosztorys zwróćmy uwagę na rosnące ceny materiałów budowlanych jak i samej robocizny. Jeżeli budowa domu ma się przesunąć w czasie dobrze jest doliczyć do ogólnej sumy kosztów 5-10 %. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek już podczas samego procesu budowy.
Jeżeli nie dysponujemy nad przeciętnymi zdolnościami projektowymi, powinniśmy udać się do profesjonalistów. To w biurze architektonicznym nasze pomysły zostaną przelane na papier, co finalnie stworzy kompleksowy projekt naszego domostwa. Dobrze jest akcentować wszelkie swoje uwagi i sugestie architektom z którymi współpracujemy, ponieważ w zależności od możliwości bardzo często są one uwzględnianie w finalnym projekcie. Koszt całego przedsięwzięcia powinno się szacować na 10-20 tysięcy złotych. Jego cena zależy w głównej mierze od metrażu domu jak również ilości detali naniesionych na projekt. Decydując się na współpracę z biurem projektowym kierujmy się głównie dotychczasowym doświadczeniem pracowni oraz zwróćmy uwagę na już zrealizowane projekty.
Budowa domu
Rozpoczęcie prac zazwyczaj poprzedza wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Czym się kierować przy jej wyborze? Najlepiej ostatnimi opiniami klientów, jej doświadczeniem i szybkością realizacji dotychczasowych zleceń. Dobranie odpowiednich podwykonawców ma kluczowe znaczenie przy szybkiej i fachowej realizacji całego projektu.
Początek prac będzie upływał pod znakiem przygotowanie gruntu pod fundamenty, podciągnięciem kanalizacji oraz całej reszty mediów. Oczywiście w przypadku działki która znajduje się na głębokiej prowincji proces ten może być odpowiednio wydłużony ze względu na trudności logistyczne szybkiego podpięcia do łącz. Następnie ekipa powinna przystąpić do wznoszenia fundamentów aby z czasem zabrać się za budowę pierwszych kondygnacji budynku.
Niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych. Dobrze jest przeznaczyć nieco więcej środków w naszym budżecie budowlanym na materiały najwyższej jakości. Unikniemy dzięki temu częstych awarii, wad konstrukcyjnych czy usterek budowlanych. Raz wydane duże pieniądze powinny nam zapewnić spokój na wiele kolejnych lat. Nie zapominajmy także o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni znajdującej się wokół samego domu. Uwzględnijmy w nim przestrzeń wokół domu (zadbany trawnik, oczko wodne, kwiaty) którą możemy z powodzeniem wykorzystać. Coraz częstszym rozwiązaniem spotykanym na budowach domów jest takie zagospodarowanie przestrzeni by miała ona funkcjonalny charakter. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest tutaj utworzenie dodatkowego miejsca parkingowego, wiaty na samochód czy małego placu zabaw dla dzieci.
Z pewnością cały proces budowy usprawni nasze częste odwiedzanie placu budowy. Dzięki temu będziemy na bieżąco monitorować postęp prac jak również będziemy mieli możliwość zgłaszania wszelkich niedociągnięć. Jeżeli całość będzie szła zgodnie z planem, to jesteśmy w stanie ukończyć całą budowę w ciągu 12 miesięcy. Miejmy jednak na uwadze że projekt nie powinien być zrealizowany szybko lecz dokładnie.
Budowa własnego domu jest z pewnością dużym wyzwaniem. Będą nas czekać różne przeszkody i nie zawsze miłe niespodzianki. Nie powinniśmy jednak załamywać rąk, ponieważ budowa domu dla wielu osób jest spełnieniem najskrytszego marzenia. To tutaj będziemy się czuli w pełni swobodnie, a samo domostwo stanie się naszym miejscem na ziemi.