Dom kontra mieszkanie – co lepsze?

Większość osób przy wyborze mieszkania przywiązuje dużą wagę do lokalizacji i rodzaju wnętrza. Chociaż mieszkania są tańsze niż niezależne domy, takie jak wille lub niezależne piętra, istnieją pewne zalety każdego rodzaju nieruchomości, o których nabywca musi wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Udogodnienia

Jeśli kupuje się mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej, można uzyskać dostęp do wszystkich nowoczesnych udogodnień, w tym ochrony, monitoringu, miejsc parkingowych, zasilania awaryjnego, mechanizmów przeciwpożarowych itp., ale wszystkie te udogodnienia mają dodatkowy koszt. W przypadku domów niezależnych takie udogodnienia nie są dostępne i może być wymagany dodatkowy wysiłek, aby skonfigurować te usługi. Może wiązać się to z dodatkowymi rzeczami jak np. zainstalowanie kamer, zatrudnienie ochrony, utworzenie systemu zasilania awaryjnego dla każdego pokoju itp.

Obecnie deweloperzy oferują mieszane projekty mieszkaniowe, składające się zarówno z mieszkań, jak i działki, gdzie udogodnienia są dostępne dla wszystkich właścicieli za niewielką dodatkową opłatą.

Kredyt hipoteczny

Łatwiej jest wziąć kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania niż na samodzielny dom. Duże banki zazwyczaj oferują kredyty na projekty mieszkaniowe. W przypadku domów niezależnych proces kredytowania obejmuje ścisłą kontrolę wszystkich dokumentów dotyczących nieruchomości i historii kredytowej kredytobiorcy. Co więcej, wycena nieruchomości dla niezależnego domu może być nieco utrudniona dla pożyczkodawcy. W konsekwencji banki udzielają kredytu tylko do 70% wartości działki. Pozostałą kwotę, w tym opłatę skarbową i opłatę rejestracyjną, ustala pożyczkobiorca. W przypadku mieszkania banki zazwyczaj udzielają do 90% kosztów nieruchomości w postaci kredytu.

Koszt utrzymania

Wszystkie nieruchomości wymagają stałej konserwacji i napraw. W mieszkaniu nabywca musi ponosić miesięczne opłaty eksploatacyjne, w zależności od wielkości lokalu. W samodzielnym domu koszty utrzymania ponosi właściciel i są one wyższe niż w przypadku mieszkania.

Możliwość późniejszej sprzedaży

Nie ma wątpliwości, że likwidacja majątku trwałego zajmuje więcej czasu. Sprzedaż samodzielnego domu prawdopodobnie zajmie więcej czasu niż mieszkania, ze względu na jego wysoką wartość. Co więcej, zależy to również od popytu na rynku, na którym znajduje się nieruchomość. Zazwyczaj to właśnie mieszkania są bardziej poszukiwane, dlatego o wiele łatwiej jest sprzedać mieszkanie niż dom wolno stojący. Natomiast w niektórych miastach, gdzie ludzie nadal wolą samodzielne domy, znalezienie kupca na mieszkanie może być trudne.

Dodaj komentarz