Wszystkie systemy fotowoltaiczne wyspowe (pracujące samodzielnie bez podłączenia do sieci eklektycznej) wyposażone są w akumulator. Akumulator odpowiada za gromadzenie energii elektrycznej wytworzonej przez panel słoneczny a następnie oddaje ją w razie potrzeby. To od jakości akumulatora zależy jak sprawny będzie nasz system, jak wiele energii zostanie zgromadzone i jak szybko będziemy musieli ten akumulator wymienić.
Akumulatory kwasowe (NIE ŻELOWE)
Niewiele osób wie, że kupując akumulator żelowy za pośrednictwem allegro czy innych sklepów zostaje wprowadzony w błąd. Większość nieuczciwych sprzedawców sprzedaje akumulatory kwasowe zamknięte hermetycznie w czarnej obudowie (lead acid) nazywając je akumulatorami żelowymi. Niestety tego typu akumulatory nie mają nic wspólnego z prawdziwymi żelówkami lub agm i nie nadają sie do zastosowań w fotowoltaice tak jak akumulatory GEL lub AGM. Akumulatory lead-acid w czarnych obudowach niewiele różnią sie od tych akumulatorów instalowanych w samochodach. Tego typu akumulatory kwasowe dobrze sprawdzają sie w instalacjach gdzie pracują buforowo no UPS. W takim układzie akumulator jest non-stop podłączony do zasilania i oddaje prąd od czasu do czasy gi jest on potrzebny a nie pracuje cyklicznie (ładowanie – rozładowywanie)
Akumulatory AGM (elektrolit uwięziony w matach szklanych)
Konstrukcja akumulatora agm polega na całkowitym uwięzieniu elektrolitu w matach szklanych i w szczelnie zamkniętej konstrukcji. Taka budowa umożliwia prace pod większymi ciśnieniami przez co akumulator świetnie sprawdza się w pracy cyklicznej oraz oferuje duży prąd rozruchowy. Akumulatory o konstrukcji AGM są również bardziej odporne na niskie temperatury oraz charakteryzują się dłuższym okresem żywotności, przy pracy buforowej nawet do 12 lat natomiast przy pracy cyklicznej od 400 do 900 cykli w zależności od rodzaju i modelu akumulatora. Oczywiście cykle są przewidziane dla pełnego naładowania i rozładowania rozładowywująć akumulator tylko do połowy można wydłużyć ilość cykli podwójnie. Oczywiście po osiągnięciu maksymalnej ilości cyklów akumulator nie jest już tylko do wyrzucenia, będzie pracował dalej ale już nie z taką samą pojemnością jaka była zakładana nominalnie.
Akumulatory Żelowe (elektrolit w formie żelu)
Tego typu akumulatory są przeznaczone typowo do systemów fotowoltaicznych wyposażonych w ogniwa słoneczne. Elektrolit w formie żelu zapewnia maksymalnie długą żywotność akumulatora nawet do 20 lat oraz zwiększoną ilość cykli lądowania i rozładowywania od 600 do 1200 a w niektórych przypadkach nawet do 2000 cykli. Akumulatory żelowe ze względy na swoją konstrukcję oferują mniejszy prąd rozruchowy z stąd nie nadają sie do dużych chwilowych obciążeń ale sprawują sie dużo lepiej przy wolnym oddawaniu prądu. Akumulatory żelowe są najbardziej odporne na niskie temperatury oraz najlepiej znoszą głębokie rozładowania, które są wręcz zabójcze dla zwykłych akumulatorów kwasowych.