Dom pasywny to dom, który zużywa 90-95 proc. mniej ciepła i energii niż tradycyjny dom z cegły lub betonu. Jednak jego projekt i budowa musi spełniać wiele kryteriów. Czy budowanie domu pasywnego opłaca się na dłuższą metę? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Czym jest dom pasywny?
Koncepcja domu pasywnego pojawiła się w Niemczech na początku lat 90. To właśnie wtedy pojawiła się wizja domu energooszczędnego o bardzo niskim zużyciu energii, opracowano standard i określono jasne kryteria zgodności. Głównym kryterium było roczne zużycie energii na poziomie 15 kWh/(m2*rok). Oznacza to, że dom energooszczędny o powierzchni 100 m2 nie może zużywać więcej niż 1500 kWh energii rocznie. Możesz porównać tę liczbę z zużyciem energii w standardowym mieszkaniu lub tradycyjnym domu. Tradycyjnie, zużycie energii w standardowym mieszkaniu jest 8-12 razy wyższe. Aby dom pasywny posiadał zużycie energii na takim poziomie, konieczne jest wyposażenie go w odpowiednie elementy. Jednym z ważniejszych są specjalne okna do domu pasywnego, których szeroki wybór znajdziesz na stronie https://okna.gd/.
Do pomyślnej budowy takiego domu potrzebna jest dobrze skoordynowana praca architektów, projektantów, inżynierów i budowniczych. Na szczególną uwagę zasługuje dobór wykwalifikowanego brygadzisty i ekipy budowlanej. W końcu niedbały stosunek do opracowanych komponentów i rozwiązań może zniweczyć wszelkie wysiłki inżynierów, a dowiesz się o tym dopiero mieszkając w wybudowanym domu.
Jak wygląda dom pasywny?
Dom pasywny, kryteria kwalifikacyjne:
- Maksymalna redukcja i izolacja mostków termicznych (pasy monolityczne, płyty balkonowe itp.).
- Optymalna, zwarta bryła domu.
- Wykorzystanie darmowej energii słonecznej zimą.
- Prawidłowa orientacja budynku do punktów kardynalnych.
- Zastosowanie konstrukcji okiennych o minimalnej utracie ciepła.
- Szczelność budynku zapobiegająca infiltracyjnej utracie ciepła.
- Zastosowanie wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła.
- Wykorzystanie kolektorów słonecznych do ogrzewania wody i pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia.
Ciepło – najważniejszy parametr domu pasywnego
Kolejnym ważnym czynnikiem w domu energooszczędnym jest całkowite wyeliminowanie chłodnych punktów. Kształt konstrukcji budynku w domu pasywnym jest zwarty, dzięki czemu wyeliminowane są wszystkie zimne narożniki. Izolacja termiczna wokół całego budynku bez słabych punktów (szczelność budynku przy n50<0,6/rok). W domach pasywnych stosuje się szyby zespolone o specjalnym profilu (współczynnik przenikania ciepła okna Uw<0,8W/m²K).
W budynkach typu “Dom Pasywny” zastosowano wysoce wydajne urządzenia oszczędzające energię. Na przykład ogrzewanie wody za pomocą kolektorów słonecznych lub pompy ciepła oraz ogrzewanie powietrza za pomocą np. gruntowego wymiennika ciepła. Budynki otrzymują również ogólnie więcej energii słonecznej, ponieważ pasywne okno jest zorientowane na południe, a zacienienie jest minimalne.
Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?
Można śmiało powiedzieć, że wybraliśmy standard domu pasywnego, ponieważ jest on najlepszy do zaprojektowania domu energooszczędnego.
Zastanówmy się, bo dom pasywny to dom o wyjątkowo niskim zużyciu energii. Ostatnie badania domów pasywnych wykazują średnią oszczędność energii do 90 proc. To znaczy, że w porównaniu z domem konwencjonalnym, zużywa on tylko jedną dziesiątą zużywanej energii.
Mówiąc jeszcze prościej, taki energooszczędny dom wymaga 90 proc. mniej energii do ogrzewania.
Oczywiście średni koszt standardu domu pasywnego w Polsce jest nadal wyższy niż koszt zwykłego domu (o 10-15 proc.). Jednak wartość dodana tego standardu zwraca się w ciągu 7-10 lat.