Wanny do oleju

Wanny do oleju

Technika idzie do przodu w zasadzie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Co chwilę spotykamy się z nowymi technologiami, które niejednokrotnie zadziwiają i zaskakują. Wszystko po to, aby żyło i pracowało nam się łatwiej. Ogromny postęp technologiczny możemy zauważyć również w przemyśle samochodowym. Postęp ten dotyczy zarówno produkcji pojazdów i unowocześniania ich z roku na rok, ale również samego wyposażenia warsztatów samochodowych czy też stacji kontroli pojazdów.

Wymiana oleju

Ogromne zmiany i postęp możemy zaobserwować nawet w tak prostej czynności jaka jest wymiana oleju. Wydawać by się mogło, ze tu już raczej nic nie może się zmienić bo trudno jest cokolwiek ulepszyć skoro czynność ta należy do prostych i prozaicznych. Usługa wymiany oleju jest jedną z najczęstszych czynności wykonywanych w warsztatach samochodowych. Dzieje się tak za sprawą tego, że producenci pojazdów zalecają wymianę oleju po przekroczeniu określonego przebiegu, bądź tez przynajmniej raz do roku.

Mimo, ze wiele osób coraz częściej decyduje się na wymianę oleju we własnym garażu to w dalszym ciągu warsztaty samochodowe są przepełnione pojazdami, w których należy wymienić olej. Na rynku pojawiło się wiele narzędzi które faktycznie umożliwiają wymianę oleju samodzielnie w domu, bez konieczności zawożenia auta do mechanika.

Co prawda wymiana oleju kiedyś wydawała się znacznie prostsza, ale tez długotrwała. Tak naprawdę wystarczył nam wtedy kanał i kilka podstawowych narzędzi. Wymiana oleju polegała na odkręcenia korka spustowego od miski olejowej, a następnie swobodnego wypływu zużytego oleju do podstawionego naczynia, a następnie napełnienie go świeżym olejem. Dziś procedura ta wygląda w zasadzie tak samo, albo bardzo podobnie jednak nie jest nam potrzebny do tego celu kanał, a olej nie wycieka sam, gdyż trwa to zdecydowanie za długo, jest on natomiast wysysany przez wysysarkę do oleju. Olej zazwyczaj zlewany jest do specjalistycznej wanny olejowej, może mieć ona różną pojemność. Z reguły w warsztatach samochodowych możemy spotkać wanny większe gdyż, tam czynność ta przeprowadzana jest nawet kilka razy dziennie. Jeżeli sami chcemy zaopatrzyć się w taką wannę, w zupełności wystarczy nam mniejsza pojemność. Nawet jeżeli mamy w domu kilka aut to olej wymieniamy tylko raz do roku więc, mała wanna do oleju-w zupełności nam wystarczy.

Jednak z uwagi na szybkość przeprowadzenia całej tej czynności, a także komfort oraz aspekty ekologiczne dotyczące zagospodarowania zużytego oleju, właściciele samochodów w dalszym ciągu powierzają tą czynność specjalistycznym warsztatom. Zdarzają się jeszcze warsztaty w których czynność ta jest nadal wykonywana metoda grawitacyjną, jednak sposób ten uległ zmianie i coraz więcej zakładów stosuje już bardziej nowoczesne metody.

Do opróżnienia silnika z oleju w przypadku pojazdów usytuowanych na kanale przeznaczone są specjalne wanny kanałowe. Ceny zlewarek wannowych wahają się w granicach od 500 złotych do 1000 złotych, jest to uzależnione od ich rodzaju oraz konstrukcji, a także materiału z jakiego zostały wykonane.

Dodaj komentarz