Technologia RFID – na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Technologia RFID – na czym polega i jakie korzyści przynosi?

Technologia RFID to jedno z narzędzi charakterystycznych dla tzw. przemysłu 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej. Rewolucja ta polega na połączeniu w niemal samowystarczalną sieć wszystkich systemów na hali produkcyjnej. W jaki sposób technologia RFID wspiera codzienną pracę w przemyśle z różnych sektorów i jakie korzyści może przynieść firmie?

Charakterystyka technologii RFID

Technologia RFID pozwala na jednoznaczne przyporządkowanie produktów i przedmiotów na hali produkcyjnej, a to z kolei umożliwia ich precyzyjne śledzenie w dowolnym momencie pracy.

RFID to skrót angielskiej nazwy Radio-Frequency Identification, co oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Systemy wyposażone w omawianą technologię są zatem używane przede wszystkim jako zabezpieczenie poszczególnych etapów produkcji pod względem identyfikacji oraz przejrzystości.

W rezultacie zastosowania technologii RFID organizacja może spełniać rosnące wymagania bezpieczeństwa wytwarzanych towarów, a wszystkie dane i parametry są na bieżąco kontrolowane. Aby zapewnić precyzyjną identyfikowalność, do nowoczesnych głowic RFID dołączany jest specjalistyczny nośnik danych (tzw. transponder RFID). Urządzenie zbiera dane przekazywane z transpondera do czytnika i przesyła informacje do systemu sterowania.

Technologia RFID w działaniu, czyli co zyskuje firma?

Narzędzia oparte o technologię RFID uelastyczniają produkcję i usprawniają codzienne, kluczowe procesy. Warto nadmienić, że nowoczesne narzędzia pozwalają precyzyjnie przypisać dane do jednej formy produkcyjnej, a także są kompatybilne ze wszystkimi popularnymi maszynami, bez względu na ich wiek czy miejsce w systemie. Zastosowanie technologii RFID m.in.:

  • eliminuje nieplanowane przestoje wynikające z awarii maszyn,
  • zapobiega nadgodzinom pracowników,
  • uwalnia roboczogodziny i pozwala specjalistom na poświęcenie czasu strategicznym działaniom,
  • pozwala redukować koszty wynikające z nieplanowanych postojów.

Nowoczesne narzędzia oparte o technologię RFID od Balluff

Jesteś odpowiedzialny za wdrażanie nowych narzędzi usprawniających pracę w firmie? A może zarządzasz przedsiębiorstwem produkcyjnym i chcesz sprostać rosnącym wymaganiom klientów oraz stale zmieniającym się wymogom bezpieczeństwa? Firma Balluff ma rozwiązanie dla Twoich problemów. Oferowane narzędzia wykorzystujące technologię RFID pomagają zwiększyć precyzję wytwarzania towarów, zastępują niektóre z działań specjalistów, a w rezultacie zwiększają konkurencyjność organizacji.

Wejdź na stronę przedsiębiorstwa, zapoznaj się z case study różnych branż i wprowadź rozwiązania przyszłości do Twojej firmy już dziś.