Szybkie uczenie się języka obcego

Ucząc się języka obcego warto zdawać sobie sprawę z tego, że nauka jest działaniem czynnym, jest działaniem twórczym. Działaniem, którego podstawę stanowi budowanie własnych, oryginalnych wypowiedzi. Czytanie obcojęzycznych tekstów i oglądanie obcojęzycznej telewizji to jeszcze nie wszystko. Dopiero tworzenie własnych zdań i całych opisów przenosi naukę języka na wyższy poziom efektywności.

Jak to zrobić? Najprostszy sposób to pozostanie w kręgu własnych zainteresowań i bazowanie na tekstach, które z różnych przyczyn są dla nas interesujące. Z tego też powodu warto zrezygnować z praktyki na podstawie typowych, tekstów z podręczników nauki języka obcego. Jeśli interesujesz się historią II Wojny Światowej, nauka angielskiego na podstawie anglojęzycznych tekstów poświęconych na przykład operacji w Ardenach będzie zdecydowanie bardziej wciągająca i twórcza, niż historyjki o lotnisku, restauracji czy kupowaniu biletów na pociąg.

Osobiście polecam teksty dotyczące bieżących wydarzeń. Dzięki temu nie tylko obcujemy z aktualnym, nowoczesnym językiem, ale dodatkowo zdobywamy tak zwany kontekst kulturowy, bez którego nierzadko trudno połapać się, o co chodzi naszemu rozmówcy. Oczywiście kontekst kulturowy nie stanowi podstawy nauki języków obcych, niemniej zdecydowanie nie zaszkodzi.

Z czego jeszcze warto zdawać sobie sprawę, nim zaczniesz uczyć się języka obcego? Absolutnie i pod żadnym pozorem nie wierz w zapewnienia licznych szkół językowych, o magicznych fiszkach a la Active Speak nawet nie wspominając, że odpowiedni poziom lektora tudzież materiałów przełoży się na Twoje postępy. Nauka języka obcego tak nie działa. Twoje postępy będą w główniej mierze efektem Twojej pracy własnej. Jeśli tego elementu zabraknie, nauka języka obcego stanie się drogą przez mękę. Do tego drogą całkowicie nieskuteczną.

W przypadku nauki języka obcego Twoja praca w główniej mierze polega na budowaniu własnych, oryginalnych i maksymalnie twórczych wypowiedzi. Początkowo będzie to proces żmudny i wyczerpujący, ale z czasem zauważysz, jak szybko zwiększają się praktyczne zasoby Twoich możliwości artystycznego (lub nieartystycznego) wyrazu. Ten proces można dodatkowo przyspieszyć stosując nieortodoksyjne podejście to tworzenia wypowiedzi, szafujące absurdem, ironią, sarkazmem lub powiązaniami z rzeczami faktycznie niezwiązanymi z Twoim tematem.

Nie opieraj się tylko i wyłącznie na zwrotach i słowach, które już opanowałeś. Idź dalej. Rozwijaj swoje słownictwo tak szybko i skutecznie, jak to tylko możliwe. Buduj oryginalne treści, niekoniecznie takie, których używa się w typowej rozmowie. Wyrażaj swoje myśli innymi słowami, zastępuj zwykłe rzeczowniki szerszymi opisami. Opowiedz o stole nie używając słowa „stół”. Włącz do opowieści kota bez używania słowa „kot”. Takie podejście, chociaż na pozór głupie, gwałtownie przyśpiesza proces uczenia się!

Początki zawsze są trudne co sprawia, że większość z nas porzuca naukę już na etapie rozgrzewki. Nie popełniaj tego błędu. Pogódź się z tym, że na początku nie zrozumiesz angielskiego tekstu, nie zrozumiesz filmu w oryginale. I nie ma w tym nic dziwnego. Przecież dopiero zaczynasz naukę języka obcego!

Dodaj komentarz