Peklujemy mięso – metoda na sucho

Peklujemy mięso – metoda na sucho

Peklowanie jest procesem, któremu poddawane jest każde mięso w procesie jego wytwarzania. Służy to przede wszystkim w celu nabrania przez wędliny charakterystycznego dla nich smaku oraz zapachu, a także wyeliminowaniu z mięsa wszelkich bakterii, które powodować mogą jego szybsze psucie się i gnicie. Jak skutecznie peklować mięso na sucho? Tego właśnie dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu!

Na czym polega peklowanie suche?

O ile założenia i cel samego procesu peklowania zostają niezmienne z założeniami ogólnymi, tak należy zwrócić uwagę na specyfikę przebiegu całego procesu. Peklowanie suche, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się przy użyciu peklosoli, jednak nie w środowisku wodnym. Peklosól wykorzystywana jest do obtoczenia w niej mięsa, dokładnym go natarciu mieszanką peklującą i najczęściej – powieszeniu tak przygotowanego przetworu na hakach.

W zależności od upodobań przygotowującego mięso można także dodać do wędliny różnego rodzaju przyprawy. Zazwyczaj poszczególne elementy mięsa peklowane są w tej metodzie w temperaturze od czterech to siedmiu stopni. Warto dodać, iż peklowanie suche stosuje się głównie w celach konserwacji mięsa w elementach lub mięsa drobnego, wykorzystywanego do produkcji wędlin.

Użyteczne akcesoria

Podczas domowych sposobów peklowania suchego szczególnie użytecznymi będą niektóre akcesoria, które skutecznie przyspieszą naszą pracę, a także pozwolą na dokładniejsze wykonanie instrukcji zawartych w danym przepisie.

Waga – z racji tego, że przygotowywane przez domownika mięso nie jest produkcją masową, szczególnie ważnym czynnikiem jest poprawne odmierzenie wszelkiego rodzaju przypraw. Załatwi to z pewnością posiadanie odpowiedniej wagi, która da dokładne ilości przypraw, określane w przepisach.

Naczynia – służą przede wszystkim do przechowywania w nich mięsa, peklosoli oraz przypraw. Z uwagi na specyficzność procesu peklowania suchego mięso nie jest przetrzymywane w zalewach oraz wodnych mieszankach soli peklującej, istnieje duża dowolność co do używanych przez domownika naczyń. Mogą być one zarówno szklane, jak i metalowe przy plastikowe. Najważniejsze jednak jest, by jak w przypadku innych rodzajów peklowania – posiadały one atest dopuszczający je do kontaktu z żywnością.

Młynek do przypraw – niektórzy z domowników preferują samodzielnie zmielić przyprawy, zamiast kupić ich jako gotowe w supermarkecie. Ma to swoje zalety – przyprawy otrzymane w ten sposób z pewnością będą świeże i zachowają swoje właściwości smakowe. Młynek do przypraw nie jest oczywiście koniecznością, jednak znacznie ułatwia pracę nad peklowaniem mięsa w przypadku chęci samodzielnego przygotowania całości.

Dodaj komentarz