Oświetlenie do kuchni – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie w kuchni pełni kluczową rolę, nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną, gdyż to w dużej mierze od niego zależy czy będziemy się czuli komfortowo. Przemyślane rozplanowanie lamp umila czas spożywania jak i przygotowywania posiłku, a także zapewnia bezpieczeństwo domownikom – mając dobrze rozświetlone miejsce robocze na blacie, znacznie trudniej o skaleczenia i poparzenia. 

Oświetlenie do kuchni – jakie mamy do wyboru? 

Kompleksowe oświetlenie kuchni składa się z trzech elementów: 

  • Światło główne – jest to światło, które włączamy zaraz po wejściu do danego pomieszczenia, inaczej mówiąc to podstawowa i najważniejsza forma oświetlenia. Najlepszym przykładem światła głównego są, chociażby żyrandole kuchenne, które są bardzo chętnie wybierane do kuchni oraz jadalni.
  • Światło zadaniowe – montowane jest w miejscach, do których często nie dociera oświetlenie główne. Dobrym przykładem może być tutaj przygotowywanie posiłków przy meblach ustawionych wzdłuż ściany, co powoduje, że własnym ciałem zasłaniamy sobie główne źródło światła, z tego względu warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu.
  • Światło dekoracyjne – biorąc pod uwagę fakt, że w kuchni spędzamy mnóstwo czasu i w wielu domach jest to otwarta przestrzeń połączona z jadalnią, a nawet salonem sprawia, że służy ona nie tylko do gotowania, ale także spożywania wspólnych posiłków i przyjmowania gości. Dlatego panujący w niej klimat i nastrój jest niezwykle ważny dla naszego komfortu. Dekoracyjne diody LED czy ozdobne lampki nie tylko sprawią, że wnętrze będzie przytulniejsze, ale także znacznie poprawią widoczność.

Ciepłe czy zimne oświetlenie do kuchni? 

Zacznijmy od omówienia właściwości dwóch wariantów światła:

  • ciepłe światło – działa odprężająco,
  • zimne światło – pobudza do działania.

Podczas dokonywania zakupu żarówki często zastanawiamy się, czy światło będzie ciepłe , czy zimne? O tym świadczy wartość podana w specyfikacji technicznej produktu. Wiedz, że 3300 kelwinów (K) jest wartością pośrednią. Wszystkie wartości poniżej oznaczają, że emitowane światło będzie ciepłe, natomiast te powyżej, że będzie ono zimne. 

W kuchni oświetlenie główne oraz to nad kuchennym stołem powinno posiadać barwę ciepłą, aby miejsce było przytulne i relaksujące. Żarówki zastosowane przy oświetleniu blatu roboczego mogą posiadać zimne światło, dzięki któremu będzie znacznie jaśniej.

Poszukujesz do swojego wnętrza żyrandoli kryształowych, a może szklanych? Szeroki wybór asortymentu oświetleniowego znajdziesz na stronie internetowej sklepu Eplafoniera.

Dodaj komentarz