Olejek z wiesołka w kosmetykach

Olejek z wiesiołka jest cenionym dodatkiem do kosmetyków. Stosuje się go również w lecznictwie, w tym w leczeniu łuszczycy. Na rynku olej wiesiołkowy dostępny jest w dwóch postaciach: jako suplement diety (kapsułki z wiesiołkiem) lub jako składnik kosmetyków i maści leczniczych.

W dzisiejszych czasach wiesiołkowi (angielska nazwa: evening primrose lub evening star) przypisuje się różne, niemal cudowne właściwości. Stosuje się go w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, w chorobach skóry, stwardnieniu rozsianym czy alergiach, choć istnieją i takie publikacje, które zalecają suplementację wiesiołkiem w ramach leczenia bezpłodności, impotencji czy oziębłości płciowej u kobiet.
Trudno jednoznacznie stwierdzić czy wiesiołek rzeczywiście wykazuje aż tak szerokie spektrum działania, jedno jest pewne: bogata zawartość kwasu gamma linolenowego sprawia, że roślina ta jest cennym uzupełnieniem diety osób borykających się nie tylko z chorobami skóry, ale też dbających o prawidłowe bilansowanie diety.

W naszym kraju wiesiołek rośnie niemal wszędzie, można go też uprawiać w przydomowych ogródkach, choć dla potrzeb leczniczych samodzielne pozyskanie olejku z wiesiołka jest dość pracochłonne, nawet okłady z rozgniecionych ziaren wymagają zebrania sporych ilości nasion tej roślinki. Suplementy, kosmetyki i maści z wiesiołkiem są zdecydowanie łatwiejsze do zdobycia, a choć ich ceny nie należą może do rażąco niskich nie są cenami zaporowymi, wręcz przeciwnie – ceny kapsułek (90szt. czyli miesięczny zapas) nie przekraczają 40 PLN za opakowanie.
Ważna uwaga: przed zakupem radzę sprawdzić zawartość wyciągu z wiesiołka i zawartość kwasu gamma linolenowego (GLA , przykładowo > Health Spark i ich Olejek z wiesiołka (Evening Primrose Oil)) w kupowanym suplemencie. Olej z wiesiołka pozyskiwany jest z różnych gatunków tej rośliny, a w poszczególnych gatunkach poziom najcenniejszych kwasów różni się i to znacznie.

Właściwości lecznicze wiesiołka

W wiesiołku głównym składnikiem o właściwościach leczniczych (i profilaktycznych) jest wspomniany już kwas gamma-linolenowy (w skrócie GLA). Kwas ten bierze udział w niezwykle istotnych z punktu widzenia naszego zdrowia procesach zachodzących w organizmie. Jest przede wszystkim niezbędny do syntezy enzymu Delta 6-desaturaza, który to enzym bierze udział w tworzeniu tzw. metabolitów wysokonienasychonych kwasów tłuszczowych. Niedobór enzymu, a co za tym idzie niedobór metabolitów jest jedną z przyczyn pojawiania się problemów skórnych i zaostrzania chorób takich jak łuszczyca czy egzema (atopowe zapalenie skóry). Poza tym GLA wzmacnia odporność, pośrednio katalizuje też procesy regeneracyjne i wiele procesów biochemicznych o bardzo zróżnicowanym wpływie (dodajmy, że wpływie pozytywnym) na nasze organizmy.
Wiesiołek wpływa też na gospodarkę hormonalną i wspomaga procesy oczyszczania organizmu.

Poleca się go:

w profilaktyce miażdżycy, w chorobie wieńcowej i w leczeniu nadciśnienia,
w leczeniu chorób oczu (siatkówka),
w leczeniu trudno i długo gojących się ran, jest też bardzo polecany w ramach rehabilitacji po operacjach plastycznych,
w rehabilitacji po chorobach i zatruciach,
w leczeniu łuszczycy, trądziku i innych dolegliwości skórnych,
w leczeniu alergii (i schorzeń atopowych).
Wiesiołek w naturze

Wiesiołek dwuletni (łac. nazwa oenothera biennis), tj. ten z którego pozyskiwany jest olej wykorzystywany w kosmetyce i w branży suplementacyjnej, jest przedstawicielem rodzaju roślin, wśród których znajdziemy aż 120 gatunków różnych wiesiołków. Roślina ta występuje niemal wszędzie. W naszym kraju często rośnie przy lasach i drogach, torach kolejowych i na skarpach. Bardzo lubi gleby piaszczyste – nie ma więc jakichś szczególnych wymagań (jak wiadomo gleby te są dość ubogie w składniki odżywcze). Od dłuższego czasu wiesiołek dwuletni jest też rośliną uprawną.

Jak pozyskać olej z wiesiołka?

W normalnych tj. domowych warunkach jest to bardzo trudne, bo olej pozyskiwany jest z nasion tylko minimalnie grubszych od maku. Już ich zebranie jest pracochłonne, a co dopiero wyciśnięcie z nich oleju. Nasiona wiesiołka można oczywiście rozgnieść np. w moździerzu, a powstałą w ten sposób miazgę wykorzystać do okładów (np. w leczeniu łuszczycy lub egzemy), ale i to nie ułatwia sprawy.
Jeśli jednak pokusicie się o zbieranie nasion róbcie to we wrześniu, kiedy to torebki z nasionami otwierają się bez problemu, a po otwarciu wysypują się z nich dojrzałe, brązowe nasiona. By móc je przechować przez dłuższy okres czasu nasiona należy wysuszyć.
Ważne: nasiona wiesiołka można dodawać do potraw traktując je podobnie jak nasiona sezamu czy siemię lniane. Będą cennym dodatkiem wzbogacającym wartości odżywcze wszelkich pokarmów.

Dawkowanie olejku z wiesiołka

Zaleca się przyjmowanie olejku z wiesiołka w ilości 6 do 8 gramów dziennie, w przypadku dzieci dawkę należy zmniejszyć o połowę, chociaż producenci suplementów z wiesiołkiem zalecają większą ostrożność tj. ograniczenie spożycia kapsułek do trzech dziennie (3 x 1000 mg).
Kapsułki można też naciąć (rozgnieść) i pozyskany w ten sposób płyn (olej) stosować miejscowo np. wcierając je w skórę, w miejsca, na których pojawiły się zmiany łuszczycowe.
Zalecam daleko posuniętą ostrożność i obserwowanie reakcji organizmu. Wiesiołek jest zdrowy, ale i z nim lepiej nie przesadzać.

Jakie kapsułki są najlepsze?

Po analizie oferty aptek i drogerii internetowych i składu dostępnych w sprzedaży kapsułek stwierdziłam, że przed zakupem należy:

dokładnie przyjrzeć się składowi każdego preparatu,
zwrócić uwagę na to, z jakiego gatunku wiesiołka pozyskano olej,
ile oleju z wiesiołka jest w kapsułce,
ile kwasu GLA zawiera każdy preparat,
ile kapsułek znajduje się w opakowaniu.

Na tej podstawie najrozsądniejszą wydaje mi się oferta >> Health Spark – Olejek z wiesiołka (Evening Primrose Oil) – 90 kapsułek po 1000mg.

Dodaj komentarz