O tym pamiętaj, jeżeli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie

Każdy z nas, poznając nowych ludzi, chce wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Często robimy to jednak podświadomie, nie zdając sobie sprawy, jak ważne są te pierwsze chwile kontaktu z nowo poznaną osobą. Czy to na rozmowie kwalifikacyjnej, czy na pierwszej randce, czy podczas rozmowy z kontrahentem, dobre pierwsze wrażenie może zadecydować o naszym dalszym losie. Naukowcy oszacowali, że buduje się je w ciągu pierwszych 11 sekund i to wtedy ta druga osoba ocenia, na ile jesteśmy wiarygodni i sympatyczni. Może wydawać się to śmieszne, ale właśnie te 11 sekund często decyduje o naszych dalszych relacjach z danym człowiekiem – jest to więc 1% dający 99% efektu. Dobre pierwsze wrażenie wywrzeć możemy bowiem tylko raz, a gdy nie do końca nam się to uda, bardzo ciężko będzie później zmienić osąd na nasz temat. Warto więc poznać kilka uniwersalnych wskazówek, pomocnych przy zawieraniu nowych znajomości w każdej sytuacji.

Zadbaj o wygląd

Być może nie każdy godzi się z tą tezą i przypomni znane przysłowie “nie oceniaj książki po okładce”, jednak przy wywieraniu dobrego pierwszego wrażenia nasz wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie. Nie chodzi tu oczywiście o drogie stroje niczym z czerwonego dywanu, jednak zadbane, czyste i dobrej jakości ubranie, dobrane odpowiednio do sytuacji, z pewnością zadziała na naszą korzyść. Ważne są także schludnie uczesane włosy oraz w przypadku kobiet delikatny, podkreślający urodę makijaż, a w przypadku mężczyzn np. zadbana broda. Wygląd zewnętrzny to bowiem pierwszy element, jaki zauważają u nas inni ludzie i ten, który podkreśli nasze atuty oraz charakter – np. takie cechy jak staranność, elegancję czy profesjonalizm. Jest on więc swego rodzaju drogowskazem i podpowiedzią, jak mają traktować nas nowo poznane osoby.

Miej dobry humor

Uśmiech to coś, co potrafi odmienić twarz nie do poznania – oczywiście na lepsze. Dzięki niemu wyglądamy bardziej atrakcyjnie, a ludzie podświadomie chcą przebywać w naszym otoczeniu, bo przecież pozytywne emocje są zaraźliwe. Nikt bowiem na dłuższą metę nie czuje się dobrze w towarzystwie ponuraka, który z niczego nie potrafi się cieszyć – bo złym humorem także można się zarazić. Uśmiech przełamuje bariery, rozładowuje stres i dzięki niemu postrzegani jesteśmy jako osoby otwarte, przyjazne, godne zaufania. Uśmiechajmy się więc, żartujmy, nie bójmy się pokazywać pozytywnych emocji – to nasza szansa na sukces.

Mów ciałem

Badania wykazują, że aż 55% informacji o sobie przekazujemy za pomocą mowy ciała, a za pomocą słów jedynie 7%. Język niewerbalny, ze względu na to, że najczęściej używamy go podświadomie a inni przyswajają go instynktownie, jest najbardziej autentycznym źródłem danych na nasz temat. Musimy więc przejąć kontrolę nad swoim ciałem i sprawić, by napięcie i stres były niewidoczne. Bardzo ważne jest, byśmy nie przesadzali z gestykulacją, bo wyda się to przerysowane i niestosowne, nie trzymali rąk w kieszeni, czy nie rozmawiali z kimś w pozycji półleżącej, gdyż w ten sposób okażemy lekceważenie rozmówcy. Na przywitanie podajmy rękę lub lekko się ukłońmy, mówmy wyraźnie, zdecydowanym tonem (lecz nie za głośno) i utrzymujmy kontakt wzrokowy z rozmówcą – oczywiście nie bez przerwy, by nie poczuł się przez nas “prześwietlany”.

Słuchaj

Zainteresowanie swoim rozmówcą i okazanie mu sympatii sprawi, że będzie musiał odwdzięczyć Ci się tym samym. Zadawaj mu pytania i komentuj to, co mówi (oczywiście nie negatywnie), by poczuł, że faktycznie się nim interesujesz i chcesz nawiązać z nim relację. Z pytaniami jednak nie przesadzaj, by nie paść we wścibstwo. Staraj się także w rozmowie wyłapać podobieństwa miedzy Wami i delikatnie je podkreślić – wspólne zainteresowania i podobne opinie na określony temat są bowiem najlepszym sposobem na zacieśnienie kontaktu. Jeśli zaś spotykasz się pierwszy raz nie z jedną, lecz z kilkoma osobami na raz, koniecznie zapamiętaj imiona ich wszystkich.

Dodaj komentarz