Masa papierowa i pomysły jak ją użyćpYTAJNIK

Jakiś czas temu pisałam o masie papierowej. Podałam Ci mój sprawdzony przepis na przerobienie zbędnych ton papierów, papierzysków i papierków albo wytłoczek po jajkach na masę papierową. Jeśli nie pamiętasz, zerknij tutaj Jak zrobić masę papierową? Kreatywny recykling makulatury.

Dla nas to była świetna zabawa. Mam nadzieję, że Ty też już próbowałeś i kolejne podejście będzie dla Ciebie jak bułka z masłem.

Pewnie mało kto pamięta, ale w tamtym czasie obiecywałam pokazanie figurek z masy papierowej. I niestety na razie na obiecywankach się skończyło. Figurki zrobiliśmy już sto lat temu, ale, trzeba to powiedzieć wprost: nie były skończone. Przez dobre dwa miesiące czekały na skończenie. Adasiowi i tak się bardzo podobały, dlatego je przygarnął do siebie. Zdobiły jego parapet swoją szaromasowością. No ale co za długo to nie zdrowo (hmmm…. to chyba nie tak szło…). Nadszedł czas skończyć figurki i pokazać je światu 🙂 Bo są na prawdę C U D O W N E. A przynajmniej mnie tak bardzo się podobają.

Lista potrzebnych rzeczy

Oto co będzie potrzebne to:
masa papierowa
rolki po papierze toaletowym
stare, niepotrzebne kartki albo gazety
taśma malarska

Krótka lista, prawda? No właśnie. Bo to takie proste.

Na początek pokażę Ci jak skonstruować bazę figurki. Na przykładzie królika. Królika zbudowałam z rolki, uszy kształtujesz z kartek papieru, wetkniętych od spodu rolki i wyciągniętych przez środek. Formujesz i oklejasz taśmą malarską. Potem z kartek formujesz łapki i też oklejasz taśmą malarską. WAŻNE elementy typu uszy, łapki itp. czyli wszelkie odstające rób stosunkowo nie duże, ponieważ do wielkości i grubości elementu formowanego z kartki dochodzi warstwa lub dwie taśmy malarskiej i potem jeszcze grubsza warstwa masy papierowej. Jeśli zapomnisz o tym na początku, to potem zamiast smukłej żyrafy wychodzi dinozaur (tak jak u nas). No to teraz popatrz zobacz, jak zrobić królika z masy papierowej.

Konstrukcja dinozaura, który miał być żyrafą wyszła tak.

Tak skonstruowane figurki zaczęliśmy oklejać przygotowaną dużo wcześniej masą papierową. Trwało to trochę. Każdy był zaangażowany do pracy przy własnej figurce, wkładając w nią całe serce. Mikołaj w ogromnym skupieniu przystąpił do lepienia kuleczek (a raczej wyrobów kuleczkopodobnych). Wszystkie figurki oblepione mokra masa wylądowały na kaloryferze i tak sobie schły przez kilka dni.

Figurki z masy papierowej – całe ZOO

I tak powstało całe zoo, czyli: kot, królik, pingwin, wąż (zaginął nam w zabawie), dinozaur (który pierwotnie miał być żyrafą) i myszka bez ogona (ogon będzie ze sznurka). Powstał też bałwanek (złożony z wyrobów kuleczkopodobnych Mikołaja). Ale zanim zdążył wyschnąć Mikołaj rozłożył go na części pierwsze. Uznałam, że chyba nie spodobało mu się, że przerobiliśmy lepione przez niego kamyczki.

Suche figurki możesz przetrzeć papierem ściernym. Początkowy zapał dzieci do zabawy papierem ściernym szybko minął i tylko Mikołaj udawał, że trze ciesząc się, że mama robi właśnie jemu najwięcej zdjęć.

Malowanie figurek z masy papierowej

Przyszła kolej na wielki finał, czyli malowanie. Jeśli plamy Ci nie straszne, to polecam farby akrylowe, które świetnie powinny pokryć figurki. Jednak my tym razem zastosowaliśmy inne rozwiązanie. Najmłodszy malował akwarelami, które może nie kryją tak doskonale ale za to zmywają się bez problemu z rączek, ze stołu i z podłogi. Adam za to wyjął swoje ukochane plakatówki i nałożył tonę czarnej farby na pingwina (mam wrażenie, że nawet kolejnego dnia farba się jeszcze kleiła do rąk). Malowanie szło nam doskonale. Zauważyłam, że to jedna z tych rzeczy, która dzieciaki lubią o każdej porze i w każdej formie.

Na koniec mama polakierowała wszystkie figurki. Doskonale nadaje się do tego zwykły lakier akrylowy do drewna. W miarę bezpieczny, prawie bezwonny i szybko schnie.

Jeśli chcesz zrobić podobne figurki to prosty przepis na domową masę papierową znajdziesz tutaj Jak zrobić masę papierową? Kreatywny recykling makulatury.

Dodaj komentarz