Kiedy i jak przycinać pnącą różę?

Wysłano 5 milionów sztuk Google Cardboard
Warto jest posiadać w ogrodzie pnącą róże, nawet jeśli nie ma się doświadczenia w jej przycinaniu. Przycinanie róży jest dziecinnie proste i wymaga jedynie podstawowych informacji by zrobić to poprawnie.

Dlaczego warto jest przycinać pnącą różę?

 Przycinanie to wysoce skuteczny sposób na:

  • kontrolowanie wielkości i schludności krzewu
  • maksymalizacja produkcji kwiatów i zachęcanie do silnego wzrostu

Zmniejszając rozmiar róży, roślina ma mniej komórek, które wymagają wiosennego przepływu soków. Powoduje to silniejszą produkcję łodyg, a tym samym więcej kwiatów. W ciągu swojego życia róża będzie wytwarzać ciągłe pędy ze związku pąków u podstawy rośliny, tworząc początek nowych łodyg. Świeże łodygi róż zajmują większość przepływu soków, wytwarzając długie łodygi z dużymi kwiatami wysokiej jakości. Z biegiem czasu przepływ soków będzie się stopniowo zmniejszał, a łodyga będzie wyczerpana. Zauważysz, że stare łodygi tracą wigor, wytwarzając krótkie gałązki, z mniejszymi kwiatami i korą szarzejącą, zanim w końcu obumrą. Procedura przycinania ma na celu przyspieszenie tego procesu, pomagając róży w wytwarzaniu wyższej jakości kwiatów, liści i łodyg. Odbywa się to poprzez usuwanie starych, szarych łodyg, co pozwala roślinie włożyć całą swoją energię w nowy wzrost.

Jak należy przycinać róże pnące?

Przycinaniem swoich pnących róż powinno się zająć w okresie spoczynku rośliny. Niektóre gatunki wymagają przycinania tuż po okresie kwitnienia, jednak większość z nich należy przycinać zimą. Podczas przycinania zawsze należy ciąć nieco powyżej oka wzrostu (lub pąka wzrostu), ponieważ w tym miejscu zacznie pojawiać się nowy wzrost. Oczka wzrostowe występują tam, gdzie jest lub był liść wyrastający z łodygi. Spróbuj wybrać oko wzrostu skierowane na zewnątrz. Jeśli masz wątpliwości, które łodygi usunąć, zawsze usuwaj najstarszą szarą gałąź. Nowsze gałęzie będą generować silniejszy wzrost i więcej kwiatów. Jeśli rośliny miały czarne plamy lub pleśń – lub jakąkolwiek inną chorobę grzybiczą – podczas sezonu wegetacyjnego, zarodniki grzybów pozostaną w twoim ogrodzie. Pamiętaj, aby zebrać wszystkie ścinki po przycięciu i spalić je. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób w ogrodzie.

Co powinno się zrobić po przycięciu róż?

Po zakończeniu przycinania w okresie zimowym najlepiej spryskać róże Wapnem Siarkowym. Pomaga to wyeliminować zarodniki grzybów i jaja szkodników, dając nowy początek roślinie. Jest to szczególnie ważne w ogrodach różanych, które mają problem z czarną plamistością i mączniakiem w okresie wegetacji. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu i spryskaj każdą łodygę każdej róży, upewniając się, że spryskasz również otaczającą ziemię. Warto pamiętać o porządnym nawodnieniu. Po przycięciu jest to dobry moment, aby ponownie zacząć regularnie podlewać róże. Pomoże im to przerwać spoczynek i szybciej wytworzyć kwiaty na wiosnę.

 
 
 

 

 
 
 

Dodaj komentarz