Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu, a jego wykonanie jest na tyle nieskomplikowane, że można wykonać je bez pomocy fachowców. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdują się cenne wskazówki.

Wybierz odpowiednią folię

Kluczowym elementem oczka wodnego jest odpowiednia folia, która będzie stanowiła wkład zbiornika. Do najczęściej używanych należą tak zwane folie basenowe, znane również jako folie PVC. Są one odporne na mróz i uszkodzenia mechaniczne, a także na środki chemiczne, jakie mogą znaleźć się w wodzie. Ich dodatkowym walorem jest fakt, że są ekologiczne i nie wydzielają szkodliwych dla ryb czy roślin substancji.

Wyznacz miejsce i wykop ziemię na tym obszarze

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca na oczko wodne. Warto wybrać miejsce, które nie będzie znajdowało się zbyt blisko domu lub altany, a także dość równy teren. Za pomocą łopaty należy wyznaczyć na trawniku dokładny kształt zbiornika, a następnie wykopać nieckę, w której finalnie znajdzie się woda. Warto zdecydować się na stworzenia półek wodnych opadających w dół, dzięki czemu sadzenie roślin w oczku będzie łatwiejsze, a efekt końcowy o wiele bardziej estetyczny niż w przypadku zbiornika o regularnej głębokości.

Zabezpiecz oczko

Zabezpieczenie podłoża specjalnym podkładem pod folię jest o tyle ważne, że stanowi dodatkową ochronę przed jej zniszczeniem. Do tego celu najczęściej używa się geowłókniny, agrowłókniny lub też wełny mineralnej. Jedna warstwa materiału sprawi, że kamienie czy korzenie roślin nie będą przebijały folii. Tę układamy dopiero teraz i zaczynając od najniższego punktu oczka. Folia powinna swobodnie leżeć w niecce i nie powinno się jej naciągać, a ewentualne nadwyżki można obciąć przy brzegu lub podwinąć i ukryć pod kamieniami.

Rośliny i woda

Tak przygotowane oczko wodne jest gotowe na kulminacyjny moment, a więc na nasadzenie roślin oraz wlanie do niego wody. Rośliny będą potrzebowały trochę czasu na rozrost, ale ich odpowiedni dobór sprawi, że zbiornik będzie wkrótce pięknie się prezentował. W przypadku oczek wodnych znakomicie sprawdzają się grzybieńczyk wodny, grążel żółty, rogatek sztywny czy moczarka kanadyjska, a duży wybór roślin sprawia, że można układać je w barwne kompozycje. Warto pamiętać o tym, że oczko wodne wymaga pielęgnacji. W okresie jesiennym i wiosennym ogranicza się ona przede wszystkim do oczyszczania, a z kolei latem warto zadbać o biologiczną równowagę w wodzie. Z kolei zimą bardzo ważne jest to, aby woda w zbiorniku nie zamarzła całkowicie. Należy również przenieść w cieplejsze miejsce egzotyczne kwiaty, które źle znoszą mróz. 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz