Jak zabezpieczyć kable na drodze?

Utrudnienia na drogach wymagają szczególnej ostrożności, którą muszą zachować firmy odpowiedzialne za inwestycję i użytkownicy dróg. Istnieją pewne wymagania dotyczące poziomu zabezpieczenia budowy na drodze. Do standardowych środków ostrożności należą sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz pracownicy zarządzający ruchem wahadłowym. Praktyki firm budowlanych pokazują jednak, że wprowadzenie nowych rozwiązań znacznie zwiększy bezpieczeństwo na drodze podczas prowadzonych prac remontowych. Standardy rozwiązań w Polsce nie odbiegają od tych stosowanych w krajach zachodnich.

Odgrodzenie terenu i zastosowanie progów zwalniających

Jednym z nowoczesnych rozwiązań stosowanym na drogach jest całkowite odgrodzenie budowanego odcinka drogi od pasa, po którym odbywa się ruch. To rozwiązanie zabezpieczy zarówno robotników, jak i uczestników ruchu. Duża ilość robót drogowych i specyficzna kultura na polskich drogach wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań przez drogowców. Bardzo często nie wystarczy ustawienie znaków informujących o objazdach i ograniczeniu prędkości. Niezbędne będą rozwiązania, które egzekwują od kierowców zachowanie odpowiedniej prędkości. Dość często stosuje się zatem tymczasowe progi zwalniające, które wymuszą zmniejszenie prędkości pojazdu. Progi są znacznie mniejsze niż te stosowane na drogach osiedlowych i nie spowodują wybicia pojazdu.

Zabezpieczenie kabli na drodze

Jednym z problemów podczas remontu na drodze są różnego rodzaju kable. Mogą to być kable, które zapewniają energię elektryczną do urządzeń wykorzystywanych do remontu. Kable mogą zostać uszkodzone podczas ruchu pieszego pracowników budowy lub ruchu samochodów. Zabezpieczanie kabli i dróg to zadanie dla najazdów kablowych. Produkt, jakim jest najazd kablowy, jest zbudowany z kanałów, mocowań. Łączniki umożliwią połączenie najazdów i zbudowanie dość długiego i stabilnego tunelu. Różne kształty łączeń pozwolą zbudować np. zakręt na drodze. Najazdy są odporne na wysokie i niskie temperatury nawet w przedziale od -30 st. do 60 stopni. Najazdy mają określoną ilość kanałów kablowych, w których można schować kable. W zależności od modelu ilość tych kanałów to 2, 3,4 lub 5.

Zalety wykorzystania najazdów

Produkty zabezpieczą kable przed ruchem pieszych i różnego rodzaju pojazdami. Dostępne są modele, które dopuszczają nacisk nawet 10 ton. Najazd kablowy zabezpieczy także kable od czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Rozwiązanie zabezpieczy kable przed poplątaniem. Produkty mają kształt przypominający progi zwalniające. Wysokość najazdów jest jednak znacznie niższa. Oznacza to możliwość komfortowego ruchu pieszych, wózków, rowerów i samochodów. Najazd nie wywoła wyrzucenia samochodu w górę, a jedynie zabezpieczy kable. To również duża zaleta dla pieszych, którzy nie będą potykać się o kable. Unikniemy zatem poplątania lub zniszczenia kabli. Dzięki wspomnianym zaletom najazdy kablowe to często wykorzystywane rozwiązanie podczas remontów dróg.

Dodaj komentarz