Dziennik ćwiczeń – świetny pomysł na regularne ćwiczenia

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Wystarczą dwie minuty dziennie, aby prowadzić dziennik ćwiczeń, a ćwiczenia na odchudzanie, będą przynajmniej o 30% skuteczniejsze. To oznacza, że utrzymasz motywację do odchudzania na dłuższy czas, a co najważniejsze schudniesz szybciej przy mniejszym wysiłku.

Chociaż nie wydaje się to za ciekawy temat, to prowadzenie takiego dziennika bardzo pomoże Ci kontrolować trening i tak dopasować ćwiczenia, żeby były jak najskuteczniejsze. Zobaczysz, że dzięki takiemu dziennikowi już za kilka miesięcy będziesz mieć „odczuwalnie” większe efekty ćwiczeń.

Największy problem z ćwiczeniami na odchudzanie…

Wiele osób nie tylko nie lubi ćwiczyć. Sama myśl o ćwiczeniach na odchudzanie, przyprawia ich o gęsią skórkę i wywołuje natychmiastowy ból głowy. A nawet jeśli już udało się komuś zacząć ćwiczyć, to bardzo szybko pojawia się, jak ja to nazywam, efekt jo-jo w ćwiczeniach. Czyli początkowy entuzjazm i chęć ćwiczeń, znikają i z czasem człowiek coraz mniej i mniej ćwiczy, aby w końcu przestać robić cokolwiek. Jest to bardzo powszechna przypadłość, której wielokrotnie sam doświadczyłem.

Dlatego dzisiaj właśnie prezentuję Ci jeden z najlepszych sposobów, aby utrzymać motywację i chęci do ćwiczenia – dziennik ćwiczeń. Jestem pewien, że jeśli będziesz go prowadzić przynajmniej przez sześć tygodni, to na pewno pomoże Ci ćwiczyć i czerpać z tego przyjemność.

Dlaczego sportowcy prowadzą dziennik ćwiczeń i co ma to wspólnego z Tobą?

Czytałem kiedyś, że wielu trenerów, żeby łatwiej było im kontrolować swoich zawodników, każe im prowadzić dzienniki ćwiczeń. Raz w miesiącu sprawdzają je, żeby wiedzieć, co się dzieje z ich sportowcami i jak się czują. Oczywiście nie wszyscy trenerzy wymagają prowadzenia tego typu dzienników, jednak wielu tak właśnie robi i ogromnie to pomaga zawodnikom, zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Dlaczego i w jaki sposób dziennik ćwiczeń pomaga sportowcom:
– pomaga zawodnikom w trzymaniu się planów treningowych i żywieniowych,
– pomaga zapobiegać kontuzjom,
– nadzoruje postępy
– pomaga sportowcom i trenerom odkryć co przyczynia się do sukcesu, a co nie.

Ale!

Dziennik ćwiczeń nie jest tylko dla sportowców

Jeśli myślisz sobie teraz: „Przecież nie jestem żadnym sportowcem, chcę tylko schudnąć, a nie biegać w maratonach”. Nie przejmuj się. Dziennik ćwiczeń, który stosują sportowcy, znacznie pomoże Ci przestrzegać odpowiedniej diety – niezależenie, jakie są twoje cele odnośnie wagi itd. Sądzę, że dziennik ćwiczeń jest idealnym wyborem dla każdej osoby, która chce:

– schudnąć,
– zrzucić nadwagę,
– utrzymać odpowiednią wagę,
– polepszyć kondycję,
– poprawić wygląd konkretnej części ciała np. ud,
– zacząć ćwiczyć,
– bardziej polubić ćwiczenia.

Dlaczego dziennik ćwiczenia, będzie doskonały dla Ciebie?

Dziennik ćwiczeń pomoże każdemu w codziennej walce o lepsze ciało. Pomoże Ci trzymać się rutyny ćwiczeń i utrzymać wysoką motywację do ćwiczenia i osiągnięcia celów, które sobie stawiasz.

Dziennik ćwiczeń pozwoli Ci iść do przodu. Jeśli w jakiś sposób życie albo np. kontuzja/choroba przeszkodzi Ci w treningu, to wtedy dziennik ćwiczeń pozwoli Ci wrócić na właściwą drogę.

Jeśli zastanawiasz się skąd będziesz mieć czas, żeby prowadzić taki dziennik, jeśli ledwo masz czas na ćwiczenia i przestrzeganie diety – to się nie bój. Dzienniku prowadzi się bardzo prosto i szybko. Nie trzeba się rozpisywać, jakby to była jakaś powieść. Wystarczy, że wypiszesz pięć najważniejszych rzeczy dziennie:

1. Data – proste i oczywiste, dziennik prowadzi się zapisując daty.

2. Samopoczucie – tu zawsze powinny być opisane jak się czujesz na koniec dnia. Wystarczy napisać jednym słowem. Szczęście, zadowolenie, smutek, zdenerwowanie. Można nawet rysować buźki, zamiast pisać.

3. Aktywność fizyczna – podaj ćwiczenia i czas ich wykonywania/trwania. Jeśli z jakiegoś powodu nie wykonasz ćwiczeń, napisz co to był za powód.

4. Stan ciała – czy coś się boli, czy odczuwasz duże zmęczenie. Czy jakieś ćwiczenie sprawiło, że czujesz się wyjątkowo dobrze, a może wyjątkowo źle.

5. Odżywianie – czy odżywiasz się prawidłowo? Najlepiej oceń to liczbami od 1-10 gdzie jeden to beznadzieja, a 10 idealnie.

No dobra, a więc będziesz prowadzić dziennik… ale po co?

Po prowadzeniu dziennika przynajmniej przez sześć tygodni, czas zabawić się w recenzenta. Zobaczysz, że będzie naprawdę interesujące, przyjrzeć się temu, jak trenujesz i co się z Tobą dzieje. Dzięki dziennikowi będzie bardzo prosto zobaczyć gdzie jest problem, a gdzie dobrze się dzieje.

Zwróć szczególną uwagę na:

– Rutynę ćwiczeń i swój plan treningowy

Przeglądając zapisy w dzienniku przyjrzyj się w jakich okolicznościach najlepiej Ci się trenowało. Być może były to jakieś specyficzne dni albo godziny, w których najlepiej Ci się ćwiczyło. Z drugiej strony szybko zobaczysz, że są dni, w których ćwiczenie Ci po prostu nie wychodziło. Zanalizuj zapisy i dopowiedz się, co i jak, a następnie wprowadź odpowiednie poprawki do swojego planu treningowego.

Obniżenie aktywności i motywacji

Jeśli zauważysz, że np. z biegiem tygodnia coraz trudniej Ci ćwiczyć, to ważne jest dowiedzieć się, dlaczego się tak dzieje. Może chodzi o zmęczenie, a może coś Cię boli albo masz więcej obowiązków i brakuje Ci czasu. Niezależnie, co by to było dziennik odchudzania/odżywiania pomoże Ci to wyjaśnić i dopasować swój plan treningowy w taki sposób, żeby był możliwie jak najbardziej efektywny.

Rozpraszacze

W życiu bywa różnie. Często coś nam wypada, często pojawiają się jakieś nieprzewidziane rozpraszacze, które przeszkadzają w przestrzeganiu, diety czy planu treningu. Czasami może to być np. ktoś bliski, który będzie chcieć cos od Ciebie w porze treningu. Dziennik to wykaże i pozwoli Ci w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. Możesz np. poprosić taką osobę, żeby Ci nie przeszkadzała w danym momencie albo coś w tym stylu.

Emocje

Niektóre ćwiczenia mogą wywołać emocje. Być może zauważasz, że za każdym razem, kiedy jeździsz na rowerze czujesz się po lepiej albo i gorzej. Teraz kiedy to wiesz możesz spróbować wykonać te ćwiczenia, po których czujesz się lepiej częściej i chudnąć z większą przyjemnością.

Z drugiej strony jeśli widzisz, że czasami Twój nastrój jest negatywny możesz spróbować odpuścić ćwiczenie albo zmienić ćwiczenia, które masz wykonać. Lepiej jest zrobić inne ćwiczenia, niż nie zrobić ich wcale.

Pamiętaj najważniejsze jest, aby znaleźć rutynę ćwiczeń, która Ci odpowiada i prowadzi do osiągnięcia sukcesu.

Dziennik ćwiczeń jest o Tobie i dla Ciebie!

Sukces dzienniczka ćwiczeń oparty jest na Tobie. Jeśli tylko zaczniesz go szczerze i regularnie prowadzić, zobaczysz że będzie Ci coraz łatwiej i łatwiej wkręcać się w ćwiczenie. Dzięki temu nie tylko szybciej schudniesz a twoje Ciało będzie wyglądać lepiej, ale również uda Ci się zapobiec efektowi jojo.

Dodaj komentarz