Czym są automaty pakujące i jak można z nich korzystać?

Czym są automaty pakujące i jak można z nich korzystać?

Końcowy etap produkcji zwykle związany jest z koniecznością pakowania gotowych produktów. Żeby przyspieszyć ten proces, warto zdecydować się na specjalne maszyny, które zadania te wykonują w sposób automatyczny, bez znacznego udziału człowieka. Takie rozwiązania zapewniają szereg korzyści, głównie finansowych.

Na co warto się zdecydować?

W halach produkcyjnych szczególnie często wykorzystywane są tak zwane automaty pakujące. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia, których zadaniem jest obsługa procesu pakowania konkretnych produktów. Na rynku znaleźć można automaty doskonale radzące sobie z każdym typem towaru – substancjami płynnymi, sypkimi, żywnością etc.

Należy nadmienić, że producenci automatów przygotowują urządzenia różnego typu, dostosowane do potrzeb i wymagań konkretnego zakładu. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby na hali uruchomić całą zautomatyzowaną linię produkcyjną, składającą się z wielu stanowisk dostosowanych do przygotowywanych produktów. Choć inwestycja w taką linię może okazać się kosztowna, będzie ona bardzo potrzebna w przypadku produkcji seryjnej. Zdecydowanie skróci realizację wielu procesów, co oczywiście pozwoli na uzyskanie znacznie lepszych wyników.

Kartoniarki do hali produkcyjnej

Zdecydowanie najczęściej obsługiwanym typem maszyny w różnego rodzaju firmach produkcyjnych jest kartoniarka. Zastosowanie znajduje między innymi w branży spożywczej, chemicznej oraz kosmetycznej. Co istotne, występuje ona w wielu wersjach (m.in. ekonomicznych i półautomatycznych), jednak najwyższą skuteczność działania zapewnia kartoniarka automatyczna.

Pozwala ona bowiem znacząco ograniczyć udział człowieka podczas pakowania. Urządzenie samo umieszcza produkty w kartonach, a następnie może je odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć. Pracownikom pozostaje wyłącznie odbiór gotowych kartonów i przekazanie ich do wysyłki.

Kartoniarki, wraz z dozownikami, często wchodzą w skład wspomnianych już linii produkcyjnych, które zalecane są głównie dużym zakładom. Niezależnie od sposobu użycia, przed zakupem tego typu sprzętów warto postawić na usługi sprawdzonej firmy, która powinna nie tylko dostarczyć urządzenia, ale również odpowiednio dopasować je do możliwości i specyfiki hali produkcyjnej. Trudno o rozwiązania prawdziwie uniwersalne. Każdy sprzęt musi bowiem zostać należycie skonfigurowany. W przeciwnym wypadku praca linii może okazać się nieefektywna. Doprowadzi to do poważnych strat finansowych.