Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie zakup mieszkania nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wiedzieć, jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wybór mieszkania

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zwrócenie uwagi na metraż, a także lokalizację. Osoba zainteresowana powinna zweryfikować ile czasu zajmie jej dojazd do pracy oraz centrum. Świetnym rozwiązaniem będzie także wybranie się na wizję lokalną. Można w ten sposób poznać dzielnicę danego miasta. Warto także sprawdzić, gdzie dokładnie znajdują się parki, sklepy czy szkoły. Jak wiadomo nie wszyscy potrzebują windy, balkonu czy piwnicy. Nie jest zalecane podejmowanie pochopnych decyzji. Należy wziąć pod uwagę kilka mieszkań przed podpisaniem ostatecznej umowy. Można uwzględnić zakup mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Weryfikacja

Osoby, które rozważają zakup nowego mieszkania powinny poprosić dewelopera o odpis z KRS-u czy inne dokumenty, które będą potwierdzały, że określony deweloper nie będzie zalegał z opłatami np. w Urzędzie Skarbowym. Bardzo ważne będzie także zweryfikowanie prawa własności gruntów oraz pozwolenia na budowę. Ponadto deweloperzy, którzy mają w planach rozpoczęcie sprzedaży lokali muszą dostarczyć potencjalnym klientom prospekt informacyjny. Można w nim znaleźć dane związane ze zrealizowanymi inwestycjami czy planem zagospodarowania działek. Osoby zainteresowane dowiedzą się również, czy przeciwko danemu deweloperowi nie toczą się postępowania egzekucyjne.

Szacowanie budżetu

Kolejnym etapem jest oszacowanie budżetu. Osobom planującym kredyt rekomendowane jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Oczywiście w tej kwestii może pomóc pracownik określonego banku. Nie tylko oszacuje on wartość nieruchomości, ale również uwzględni historię kredytową czy formę zatrudnienia klienta. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wkład własny ma bardzo duże znaczenie. Warto rozplanować przyszłe wydatki adekwatnie do swoich zarobków. Jeżeli zatem pracownik banku przedstawi danej osobie szacunkową ratę kredytu, powinna ona dodatkowo doliczyć do niej rachunki czy opłaty związane z czynszem. Nie można oczywiście zapomnieć zostawić miejsca na oszczędności. Zagwarantują one bowiem bezpieczeństwo finansowe. Należy uwzględnić także koszty dodatkowe, które są związane z zakupem mieszkania. Trzeba wziąć pod uwagę taksę notarialną czy podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto sprawdzić wcześniej, jaką prowizję bierze pośrednik.

O co należy pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób jest zainteresowana zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Rekomendowane jest w takiej sytuacji zapoznanie się z księgą wieczystą, a także aktem notarialnym. Nie można bać się zadawać pytań sprzedawcy. Warto uzyskać informację, kiedy dokładnie został przeprowadzony remont. Zalecane jest poproszenie o dokument, który będzie potwierdzał, że w danym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Ponadto zdecydowana większość osób nie chce kupić zadłużonej nieruchomości. Należy zapytać o wyposażenie lokum. Godny uwagi jest fakt, że niektórzy właściciele zostawiają puste ściany, z kolei inny praktycznie wszystkie sprzęty. Nie można oczywiście zapomnieć o zweryfikowaniu sąsiadów. Koniecznie trzeba podpytać o kwestie dotyczące kosztów utrzymania. Są to bardzo istotne aspekty, ponieważ bardzo często w starszych budynkach czynsz może być zbliżony do raty kredytowej.

Dodaj komentarz