Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas grania muzyki na żywo

Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas grania muzyki na żywo

znacznie ułatwiają pracę muzykom. Umożliwiają nie tylko poprawę brzmienia dźwięku muzyku lub zespołu, są też komfortowym ułatwieniem ich pracy.

Granie muzyki na żywo od zawsze oznaczało konieczność podłączenia licznego sprzętu

Od kiedy na świecie pojawiła się muzyka, jej odtwarzanie wymagało wykorzystania sporej ilości sprzętu. Muzycy do zagrania koncertu potrzebują nie tylko swoich instrumentów, ale także drogiego i sporych rozmiarów sprzętu nagłaśniającego. To wszelkiego rodzaju kolumny głośnikowe oraz specjalne wzmacniacze zwielokratniające siłę sygnału.

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło na znaczne ograniczenie liczby niezbędnego do zagrania koncertu sprzętu. Zaawansowane procesory dźwięku umożliwiają dzisiaj bezstratne odtworzenie nagranych wcześniej ścieżek dźwiękowych. Pozwalają też na symulację dowolnego wgranego do pamięci takiego procesora brzmienia. Dzięki takiej technice gitarzysta nie musi podłączać licznych komponentów, wzmacniaczy i efektów gitarowych, aby zaprezentować swoje unikalne brzmienie. Nagrane w studiu dźwięki są zapisywane w gitarowym procesorze, a muzyk może je dodać do swojej gitary. W ten sposób akustyk otrzymuje idealnie brzmiący, zbalansowany sygnał dźwiękowy o ustalonym brzmieniu i wysokiej jakości.

To samo dotyczy innych instrumentów. Przykładem może być dźwięk organów lub fortepiany, bez problemu możliwy do odtworzenia przy użyciu dobrej jakości pianina cyfrowego lub keyboardu. Te urządzenia są znacznie mniejsze i lżejsze od pierwowzorów. Dodatkowym atutem jest brak konieczności nagłaśniania takiego instrumentu – wytwarzany przez niego sygnał jest wysyłany w formie cyfrowej bezpośrednio do sprzętu akustyka nagłaśniającego koncert.

Bezprzewodowe odsłuchy douszne kluczem do ciszy na scenie

Prawdziwą rewolucją dla muzyków i zespołów grających muzykę na żywo jest zastosowanie bezprzewodowych odsłuchów. Dzięki nim nie ma konieczności odtwarzania dźwięku poszczególnych muzyków za pomocą dużych głośników, czy wzmacniaczy gitarowych. Każdy muzyk posiada słuchawkę lub słuchawki, które są dopasowane do jego kanału usznego i praktycznie niewidoczne dla uczestników koncertu. W ten sposób każdy z muzyków może słyszeć inaczej ustawiony dźwięk, na przykład z przewagą jego własnego instrumentu. To pozwala na znaczne ograniczenie hałasu na scenie, przez co praca muzyka jest bardziej komfortowa.

Niektóre nowoczesne systemy odsłuchowe wykorzystują moduły łączące się sygnałem radiowym z telefonem komórkowym. W ten sposób muzyk nie ma potrzeby zakupu dodatkowego, drogiego odbiornika. Sygnał odbierany przez smartfon wysyłany jest do słuchawek przez Bluetooth bezpośrednio do słuchawek muzyka. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest dość amatorskie i przydatne raczej mniej zaawansowanym muzykom. Świetnie sprawdzi się natomiast na próbach i koncertach małych zespołów, które nie oczekują najwyższej jakości brzmienia. Mają natomiast możliwość bardzo komfortowego odsłuchu swojego instrumentu.