Jakie jest najlepsze złącze do monitora?

Jakie jest najlepsze złącze do monitora?

Jest wiele rodzajów kabli oraz wtyczek, za pomocą których można połączyć monitor z kartą graficzną. O ile osoba obeznana w temacie nie powinna mieć z tym problemu, tak zwyczajni użytkownicy mogą pogubić się w morzu możliwości.

Dostępne rodzaje złącz do monitora

Najczęściej spotykane złącza do monitora to HDMI, DisplayPort, DVI oraz VGA/D-Sub. Które z nich wybrać? Oczywiście najlepiej będzie użyć interfejsu, który pozwoli na pełne wykorzystanie dostępnych parametrów monitora – częstotliwości odświeżania oraz rozdzielczości.
VGA/D-Sub oraz DVI są najstarszymi złączami, które wyświetlają obraz w znacznie słabszej jakości niż nowsze HDMI czy DisplayPort. Problem pojawia się w momencie, kiedy nie znamy dokładnych parametrów nowszych rozwiązań. O ile interfejsy VGA/D-Sub czy DVI wystarczyło podłączyć i niczym nie trzeba było się już przejmować, tak HDMI oraz DisplayPort występują w kilku kolejnych wersjach, które różnią się od siebie funkcjonalnością oraz obsługiwaną częstotliwością odświeżania i rozdzielczością obrazu.
Na szczęście nowsze monitory oraz karty graficzne coraz częściej wyposażone są jedynie w gniazda HDMI oraz DisplayPort, co częściowo ułatwia sprawę. Podłączenie monitora do karty graficznej dowolnym kablem z “właściwą końcówką” zagwarantuje przepływ danych takich jak dźwięk i obraz. W przypadku wyboru kabla o niewłaściwych parametrach będą one słabszej jakości. Najważniejsze dane, z którymi warto się zaznajomić przed dokonaniem zakupu to oznaczenia:
Full HD w skrócie FHD = 1920×1080; 1080p
Wide Full HD w skrócie UWHD = 2560×1080 (rozdzielczość ultrapanoramiczna)
Quad HD w skrócie WQHD = 2560×1440; 1440p
Wide Quad HD w skrócie UWQHD = 3440×1440 (rozdzielczość ultrapanoramiczna)
Ultra HD w skrócie UHD inaczej 4K = 3840×2160; 2160p

HDMI jako najpowszechniejsze rozwiązanie

Złącza HDMI zdominowały rynek elektroniki. Znajdują się we wszystkich nowszych monitorach, kartach graficznych, telewizorach, laptopach, konsolach czy soundbarach. Jego uniwersalność oraz możliwość przesyłania zarówno sygnału audio, jak i wideo przyczyniły się do szybkiego rozwoju tego typu rozwiązań. Najbardziej wartymi uwagi wersjami HDMI jest wariant 1.3, który doskonale sprawdza się przy częstotliwości odświeżania 144Hz przy 1080p oraz 75Hz przy 1440p. Rozdzielczość 4K wspierana jest w wersji 1.4, ale jedynie przy 30Hz. Dopiero HDMI 2.0 poprawił te wyniki, a HDMI 2.1 umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 8K przy częstotliwości 120Hz.

DisplayPort jako alternatywa dla HDMI

DP jest nowszym rozwiązaniem, które również może spełnić wymagania najbardziej wymagających użytkowników, choć nie przy wszystkich urządzeniach. Wersja DisplayPort 1.4 jest opcjonalnym zamiennikiem dla HDMI 2.0. Obsługuje rozdzielczość 8K przy 60Hz oraz 4K przy 120Hz jednocześnie wspierając HDR (wysoki zakres dynamiki). Kolejnym rozwiązaniem jest DisplayPort 2.0, który znacząco poprawia częstotliwość odświeżania przy rozdzielczościach 4K i 8K, a także w zdecydowany sposób poprawia wrażenia użytkowników VR (wirtualnej rzeczywistości).

Jakie złącze ostatecznie wybrać?

Ostatecznie spośród wszystkich możliwości najrozsądniejszymi rozwiązaniami pozostają HDMI 1.4 dla mniej wymagających użytkowników ze słabszym sprzętem oraz 2.0 i 2.1 dla osób, które mogą sobie pozwolić na profesjonalny monitor i kartę graficzną z górnej półki. Drugą sensowną opcją jest DisplayPort 1.4 oraz 2.0, przy czym obie wersje dostarczają niesamowitych wrażeń i doskonale spiszą się na mocniejszych komputerach.
Przy wyborze kabli oraz sprzętu komputerowego warto pamiętać, aby sprawdzić dopasowanie dostępnych interfejsów. Na monitorze oraz na karcie graficznej powinno znajdywać się takie samo wejście o podobnych parametrach (np. HDMI 2.0). Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek oraz zaniżenia jakości przesyłanego sygnału.
HDMI jest zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które ma więcej zastosowań i możliwości i jest niezastąpione przy konsolach i telewizorach. Z kolei DisplayPort nie ma sobie równych przy VR.
Powyższa wiedza pozwoli rozeznać się w tematyce oraz zrozumieć podstawowe zagadnienia, które ułatwią dokonanie właściwego wyboru.
Warto również pamiętać, że pozłacane złącza, np. “Golden HDMI” są jedynie chwytem marketingowym, który w żaden sposób nie przekłada się na otrzymaną jakość.