Wkłady kominkowe i kominki – krótkie kompendium

Wkłady kominkowe i kominki – krótkie kompendium

Kominki z płaszczem wodnym to z pewnością element, który dodaje naszemu mieszkaniu prestiżu, z drugiej jednak strony nie powinniśmy jednak decydować się na niego jedynie ze względów estetycznych, czy spowodowanych kwestiami prestiżowymi, ponieważ zamontowanie go to działanie nie takie proste i wymagające od nas dużej odpowiedzialności, aby nie doprowadzać do przykrych sytuacji i różnego rodzaju awarii.

Kominki z płaszczem wodnym z wkładem kominkowym nie mogą być jedynym źródłem ciepła, ponieważ wtedy nie moglibyśmy w zimie dłużej wyjeżdżać ponieważ z pewnością wychłodziłoby to dom i doprowadziło do uszkodzenia instalacji grzewczej. Nie ukrywajmy też iż jego montaż nie należy także do najłatwiejszych. Kominki z płaszczem wodnym, a zwłaszcza wkłady kominkowe nie mogą więc być jedynym źródłem ciepła, ponieważ grozi to różnymi groźnymi awariami w tym pęknięciem głównego zaworu z wrzącą woda, zniszczeniem ścian i danego pomieszczenia, a nawet poparzeniami lokatorów. Ważne jest aby kominek z płaszczem wodnym i wkładem kominkowym był wyposażony w dodatkowe źródło ciepła. Musimy uzupełniać opał co 3-4 godziny, gdy są mrozy, a przy temperaturze bliskiej O, robić to co około 8 godzin.

Wiąże się to więc z generowaniem dodatkowych kosztów związanych nie tylko z opałem, ale także serwisowaniem tychże urządzeń. Kominek z wkładem kominkowym będzie także potrzebował naszej uwagi i ciągłej obsługi, abyśmy mogli cieszyć się jego ciepłem To nie tylko wkładanie drewna, ale także usuwanie popiołu, oczyszczanie komory spalania, mycie szyby i tak dalej. Jak możesz się domyślić działania te generują także bałagan, nie jest to więc rozwiązanie dla czyściochów. Musimy wydzielić także specjalne miejsce, gdzie ułożymy opał. Wymaga to dodatkowych przedsięwzięć logistycznych. Nie ulega także wątpliwości iż zakup kominka z płaszczem wodnym jest ponad dwukrotnie droższe niż kupno kominka z tradycyjnym wkładem. Wynika to z faktu, iż kominek taki ma bardziej skomplikowaną konstrukcję oraz droższe wyposażenie. Warto przed zakupem zorientować się, co ma nasz kominek, aby później nie dokupować takich elementów jak przepustnica, wentylator, naczynie, pompa, sterownik czy przyłącze. Kominek taki jest też, nie ukrywajmy trudniejszy w montażu, a więc jego założenie zajmie nam więcej czasu, albo weźmie więcej pieniędzy, które wydasz na fachowca i speca. Oczywiście kominki takie mają także zalety – pozwala efektywniej wykorzystać ciepło uzyskane podczas spalania drewna, a także jest bardziej sprawny niż tradycyjne urządzenia tego typu. Ogrzewa bowiem całe mieszkanie, tak jak centralne ogrzewanie, a nie tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany! Co za tym idzie obniża koszty ogrzewania, ponieważ ogrzewa za pomocą drewna, tańszego niż inne materiały – gaz ziemny, płynny, czy opałowy. Co więcej ogrzewanie takie umożliwia nam też przygotowanie ciepłej wody, czego nie mamy z tradycyjnych kominach, a co jest niewątpliwą zaletą. Jak więc widać to rozwiązanie ma zarówno wady jak i zalety, on nas zależy która szala przeważy.