Wirus w aplikacjach z tapetami zaatakował nawet 21 milionów urządzeń z Androidem

Wirus w aplikacjach z tapetami zaatakował nawet 21 milionów urządzeń z Androidem

Odkryto właśnie nowe złośliwe oprogramowanie, które dotarło do Google Play. Malware o nazwie ExpensiveWall wykryto w aplikacjach z tapetami, które mogło zarazić ponad 21.1 miliona urządzeń z Androidem. Naukowcy z Check Point odkryli złośliwe oprogramowanie w zeszłym miesiącu i wydali oświadczenie zawierające wszystkie informacje związane z ExpensiveWall. Znalezione zostało w 50 aplikacjach, które zostały pobrane od 1 do 4.2 milionów razy.

Wirus był spakowany w aplikacjach i to pozwoliło na przejście zabezpieczeń antywirusowych w Google Play. Chociaż Google usunął zainfekowane aplikacje po 7 sierpnia to złośliwe oprogramowanie może nadal znajdować się na wielu urządzeniach. Aplikacje muszą być samodzielnie usunięte z urządzenia. ExpensiveWall prosi o uprawnienia, takie jak wiadomości SMS i dostęp do internetu. Złośliwe oprogramowanie zacznie wysyłać wiadomości Premium SMS oraz rejestrować użytkownika w różnych płatnych usługach. Uprawnienia są powszechne wśród innych aplikacji, ale tapety raczej nie wymagają dostępu do sieci oraz SMS-ów. Niestety wielu użytkowników Androida przyznaje te uprawnienia bez chwili zastanowienia.

Najlepszą ochroną jest oczywiście przeczytanie regulaminu oraz tego jakie uprawnienia nadajemy wszystkim instalowanym aplikacjom. Warto zastanowić się, czy dany program potrzebuje rzeczywiście dostępu do pewnych funkcji urządzenia. Niestety na przykładzie ExpensiveWall widzimy, że nawet zabezpieczenia antymalware nie są w stanie uchronić nas przed atakami hakerów. Oczywiście pracują oni też nad nowymi sposobami, aby zainfekować aplikacje i gry, aby później móc łatwo zaatakować nasze smartfony.

Źródło: Check Point, PhoneArena