Kolumny głośnikowe to złożony temat. Można znaleźć takie, które kosztują kilka tysięcy złotych czy nawet kilkaset złotych, ale są też modele, na które trzeba wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Audiofile świetnie się odnajdą w gąszczu dostępnych ofert, ale nie każdy, kto chce kupić kolumny, jest audiofilem (i nie każdy dysponuje ogromnym budżetem).
Sporo osób po prostu chce dodać taki sprzęt do swojego salonu, aby poprawić wrażenia dźwiękowe podczas słuchania muzyki czy oglądania telewizji. Takie osoby często pytają: na co zwracać uwagę, wybierając kolumny do domu? Które parametry są najważniejsze? Na te pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!
Jakie są rodzaje kolumn, które trzeba znać?
Długie kolumny nazywa się kolumnami podłogowymi – jak wskazuje sama ich nazwa, są one stawiane na podłodze. Istnieją także tak zwane kolumny podstawkowe, które mają relatywnie niewielkie rozmiary i wieszane są na ścianach.
Trzeci typ głośnika, który zdecydowanie warto znać, to subwoofer. Nazwa ta może brzmieć obco i niezrozumiale, natomiast jedyne, co laikowi wystarczy wiedzieć o takich głośnikach, to fakt, że dostarczają one niskie tony.
Najważniejsze parametry kolumn
Wśród najważniejszych parametr kolumn trzeba bez wątpienia wskazać pasmo przenoszenia. Ten parametr dotyczy nie tylko kolumn, ale też innego typu głośników, a nawet słuchawek. Im szersze pasmo przenoszenia, tym lepiej powinien brzmieć dźwięk, ale oczywiście nie należy przy tym przesadzać (podobnie, jak chociażby w przypadku mocy znamionowej czy mocy maksymalnej).
Możliwie najwyższa efektywność również powinna być czymś, na co należy zwrócić uwagę, kupując kolumny Kraków. W razie potrzeby warto poszukać możliwości czy to uczestniczenia w odsłuchu interesującego nas modelu, czy wypożyczenia go, aby przeprowadzić test samodzielnie (warto przy tym pamiętać, że na ostateczny efekt będą miały wpływ także warunki akustyczne w pomieszczeniu, w związku z czym powinno ono zostać odpowiednio przygotowane).
Kolejna istotna kwestia to jakość wykonania samej kolumny i wykorzystane do jej stworzenia materiały. Wśród rekomendowanych materiałów można wymienić przede wszystkim drewno, aczkolwiek trzeba być świadomym, że materiały znacznie wpływają na cenę produktu. W
brew pozorom nie mają one znaczenia tylko pod kątem czysto wizualnym, ale również pod kątem odwzorowania dźwięku. Nie oznacza to, że tańsza kolumna z obudową z płyty pilśniowej lub wiórowej czy tworzywa sztucznego będzie grała źle, ale jest to istotny aspekt, o którym warto pamiętać, jeśli stoi się przed dylematem i nie wie się, który model spośród kilku wstępnie wyselekcjonowanych wybrać.