Google. Twórcy i algorytm PageRank.

Google. Twórcy i algorytm PageRank.

Google, to jedno z najbardziej znanych przedsiębiorstw amerykańskich na świecie. Dobra, najbardziej znane. Ustępuję, ponieważ nie każdy członek globalnego społeczeństwa jest przed czterdziestką i kocha Internet, nie mogąc się obejść bez niego, jak bez prawej ręki. Nazwa wyszukiwarki Google, pochodzi od terminu matematycznego “googol”, który oznacza liczbę 1, po której następuje 100 zer.

KIM SĄ TWÓRCY GOOGLE? CZOŁÓWKA NAJBOGATSZYCH LUDZI ŚWIATA.

Jednak przypuszczalnie na podobny rodzaj dolegliwości braku ręki, cierpią do tej pory twórcy Google, którzy założyli przedsiębiorstwo zwane Google Inc. Narodziło się ono w 1998 roku. Jego założycielami byli dwaj koledzy, którzy poznali się podczas swoich studiów na Uniwersytecie Stanforda, Larry Page oraz Sergey’a Brina.

Pochodzący z miasta Lansing w Stanach Zjednoczonych Larry Page, urodził się w 1973 roku tamże. Poród przeszedł bez komplikacji, ponieważ zasób intelektualny tego młodego człowieka, oceniany jest obecnie na setki milionów dolarów. Jego nazwisko, znajduje się na 13 miejscu najbogatszych ludzi świata, zgodnie z rankingiem z 2020 roku, przeprowadzonym przez magazyn Forbes.

Larry Page, z wykształcenia jest informatykiem i w tej dziedzinie udało mu się uzyskać doktorat na Uniwersytecie Stanforda. Od momentu powstania Google Inc., wielokrotnie zasiadał na stanowisku jej dyrektora generalnego. Od 2019 roku, pełni jedynie funkcję w radzie dyrektorów spółki.

Sergey Brin, urodził się w 1973 roku w Moskwie. Jest rosyjskim Żydem. Pochodzi z biednej, ale dobrze wykształconej rodziny, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy chłopiec osiągnął wiek 5 lat. Nie było to wcale takie proste, ponieważ rodzice Sergey’a, mieli wielki problem ze zdobyciem wizy wyjazdowej. Od samego swojego początku przybycia do Ameryki, Sergey wyróżniał się ogromnym talentem intelektualnym, o czym świadczyć może znakomite wykształcenie, które udało mu się zdobyć. Na Uniwersytecie Stanforda, poznał swojego przyszłego biznes partnera, Larrego Page’a.

PRACE NAD STWORZENIEM NAJPOPULARNIEJSZEJ WYSZUKIWARKI NA ŚWIECIE.

Gdy Larry z Siergiejem poznali się w czasie studiów, rozpoczęli wspólnie pracę nad zwiększeniem zdolności wydobywania znaczeń z masy danych, zgromadzonych w sieci Internetu. Obydwaj zgadzali się co do tego, że wyszukiwane dane, są zbyt rozproszone, przez co przeszukiwanie zasobów sieci Internetu, w celu znalezienia konkretnych wiadomości, zabiera jego użytkownikom za dużo czasu. Ze względu na tą wadę, Larry Page opracował nowy rodzaj technologii wyszukiwarek, która posługiwała się możliwościami rankingowymi użytkowników, śledząc tzw. linki wspierające, odwiedzanych przez nich stron. Młodzi doktoranci, chcąc za wszelką cenę móc zrealizować swój nowonarodzony pomysł, zebrali potrzebne do tego fundusze i w ten sposób powstała wyszukiwarka, znana wszystkim internautom jako Google. W rok od swojego założenia, rozszerzony, nowy na rynku typ wyszukiwarki, przetwarzał 500 000 zapytań dziennie, co wprawiło w niemały kłopot konkurencję Larrego Page’a i Siergieja Briana. W 2001 roku, do dwuosobowej drużyny założycieli Google Inc., dołączył Eric Schmidt. W 2006 roku Google kupił najpopularniejszą witrynę internetową służącą do przesyłania strumieniowego wideo, You Tube. Od 2015 roku, Google Inc. przeszła przez restrukturyzację i stała się spółką zależną holdingu Alphabet Inc.

TECHNOLOGIA, WYKORZYSTYWANA PRZEZ WYSZUKIWARKĘ GOOGLE.

Technologia Google, oparta jest na technice algorytmu PageRank. Zgodnie z definicją, jest to metoda, polegająca na nadawaniu określonej wartości liczbowej, oznaczającej ich jakość, indeksowanym stronom internetowym. PageRank, to właściwie rodzaj algorytmu.

Do 2009 roku, metoda, jej wzór, a więc i sposób zastosowania, był ogólnie dostępne dla użytkowników sieci Internet i każdy mógł w tym czasie dokładnie się zapoznać z algorytmem PageRank. Kto by pomyślał, że ten rodzaj naiwności, cechował współczesnych milionerów, jakimi niechybnie są do dziś dnia, założyciele Google Inc. W 2016 roku, firma prawdopodobnie ze względu na konieczność zachowania tajemnicy zawodowej, całkowicie wycofała narzędzie Google PageRank. No cóż, entuzjazm oraz błędy młodości, cechują ponoć każdy wielki umysł.