Zdarzają się sytuację, gdzie po podłączeniu pamięci flash, urządzenie nie jest wykrywane przez nasz komputer. Niekiedy jest to problematyczne, szczególnie w momencie, którym dane tam przechowywane są nam niezwykle potrzebne. Sprawa prezentuje się również inaczej jeśli pendrive jest nowy bądź po prostu pusty. Gdy system nie widzi pamięci, należy popełnić kilka prostych kroków w celu pozbycia się problemu. Co więc powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności?
System nie widzi pamięci flash, co zrobić?
Rozwiązań, które decydować mogą o tym, czy nasz dysk zostanie wykryty, jest wiele. Wypadałoby najpierw ocenić stan portów, aby uzyskać stuprocentową pewność, że wina leży po stronie uszkodzonej pamięci, a nie w naszym komputerze. Jeśli wspomniany problem nie dotyczy portów, istnieje szansa, że nasze urządzenie albo uległo awarii, albo korzysta z formatu plików utrudniającego wykrycie przez system operacyjny. Tutaj koniecznym okazać się może formatowanie pamięci z wykorzystaniem FAT32. Jest to jeden z najpopularniejszych systemów plików, świetnie działający z Windowsem.
Co zrobić by system wykrył pamięć?
W tym celu należy przejść do menadżera dysków. Z tej pozycji będziemy w stanie sformatować urządzenie, wykorzystując odpowiedni system plików. Aby to zrobić, musimy wcisnąć klawisz Windows + R i w okienku “Uruchomienie” wpisać “diskmgmt.msc“. Narzędzie to wyświetli wszystkie podłączone dyski, niezależnie od tego, czy pokazują się one bezpośrednio w systemie. W jaki sposób rozpoznamy dysk, który nas interesuje? Z lewej strony powinien wyświetlić się dysk wymienny. Warto również zwrócić uwagę na jego rozmiar, ponieważ to może definiować czy jest to pendrive, czy może jakaś niesformatowana partycja. Akcentują to zresztą paski widoczne na polach z informacjami o danej pamięci. Wyróżniamy czarne i niebieskie. Te drugie to pamięć przydzielona. Jeśli nasz pendrive jest określony niebieskim paskiem, znaczy to tyle, że stworzona została na nim partycja, ale system plików nie jest kompatybilny z Windowsem. W tej sytuacji nie obejdzie się bez odpowiedniego formatowania owej partycji. Kliknijmy zatem na niej prawym przyciskiem myszy i wybierzmy z listy opcję “Formatuj“. W tej chwili powinno wyskoczyć nam okienko, gdzie możemy przystąpić do takich czynności jak:
- Zmiana nazwy etykiety woluminu
- Wybór interesującego nas systemu plików
- Uzyskanie informacji na temat rozmiaru pamięci
W przypadku gdy używamy systemu Windows na co dzień, warto sformatować pamięć przy wykorzystaniu systemu plików FAT32. Jeśli nasza pamięć ma mieć zastosowanie jako nośnik filmowy pod odtwarzacz blue-ray czy dvd, taki sposób formatowania również świetnie się sprawdzi. Istnieje cień szansy, że pendrive nie wyświetli nam się w menadżerze dysków. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przechodząc do menadżera urządzeń, sprawdźmy, czy interesujący nas dysk jest na liście dostępnych. Żółta ikonka może sugerować, że sterowniki wymagają aktualizacji. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na urządzeniu, przejść do “Właściwości” i z nowego okno wybrać zakładkę “Sterowniki“. Jeśli powyższe wskazówki w żaden sposób nie pomogą, warto sprawdzić, czy pendrive jest rozpoznawalny na innych urządzeniach.