Potencjał nieruchomości handlowych w Warszawie

Potencjał nieruchomości handlowych w Warszawie

Rynek handlowy w Warszawie ma się bardzo dobrze. Specjaliści dostrzegają weń duży potencjał w związku z nowymi projektami, tym bardziej w obliczu dużej stabilności podaży (co jest tendencją już kilkuletnią). Nic w tym dziwnego – Warszawa ma jeden z największych potencjałów dla inwestycji handlowych, wyróżnia się wzrastającą siłą nabywczą wśród mieszkańców, a także ma doskonałe perspektywy w kwestii budownictwa.

Stabilność domeną stolicy

Wspomniana stabilność jest jednym z najważniejszych atutów warszawskiego rynku. Trwa ona siedem lat i przejawia się w corocznym wzroście o 20 000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Jedną z najważniejszych inwestycji, podnoszącej prestiż rynku i umacniającej jego pozycję były Złote Tarasy – inwestycja z 2007 r. – oraz Arkadia – inwestycja z 2004 r. Oczywiście fakt, że od siedmiu lat nie zostały zrealizowane inwestycje na skalę powyższych, nie oznacza wcale stagnacji rynku, a wręcz przeciwnie. Najlepiej prosperują bowiem warszawskie centra osiedlowe czy galerie. Poza tym dużą podażą szczycą się sklepy zlokalizowane w blokach mieszkaniowych, kamienicach i innych tego typu.

Rynek handlowy, a rynek pracy

Nie można analizować rynku handlowego bez uwzględnienia rynku pracy. Ten zaś w Warszawie ma się bardzo dobrze, z czego na wyróżnienie zasługuje bez wątpienia Wilanów, gdzie wskaźnik bezrobocia wynosi mniej niż 4%. Ogólnie natomiast stopa bezrobocia w Warszawie oscyluje na poziomie 5%. A jak to wszystko ma się do rynku mieszkaniowego? Tak samo dobrze. Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest wprost oblegany, dzięki czemu corocznie przybywa tam ok. 15 000 mieszkań, z czego zdecydowana większość to mieszkania wielorodzinne. Wiąże się to nierozerwalnie z tamtejszym rynkiem pracy, ponieważ gro klientów, którzy zgłaszają się do deweloperów, to biznesmeni, jacy związali z Warszawą swoją przyszłość zawodową. Rezultat? Nieustanny napływ mieszkańców do stolicy, przekładający się na jeszcze większą podaż mieszkaniową. Podsumowując, rynek handlowy w Warszawie ma się bardo dobrze i nic nie zapowiada na zmiany.