Skutki nieodpowiedniej diety

Skutki nieodpowiedniej diety

W ogólnie rozumianych mediach przeważnie popularyzowany jest tak zwany zdrowy styl życia, do którego włączamy również odpowiednią dietę. W większości się mówi o tym, że pokarm o dostosowanym składzie ułatwiają utrzymać nienaganną sylwetkę, dobre samopoczucie, witalność i ogólne zdrowie. Niefortunnie nie dociera to do każdego być może dlatego, iż nie zdają sobie sprawy, że niezdrowe odżywianie to nie tylko te kilka kilogramów nadwagi. Wypada sobie uświadomić, że niezbilansowane dania lub nieodpowiednia ilość określonych składników w naszych regularnych posiłkach mogą przyczyniać się do poważnych schorzeń, które mogą nawet zagrażać życiu i które się leczy latami.

Do chorób tych zaliczamy między innymi takie jak: cukrzyca, osteoporoza, niedokrwistość, schorzenia tarczycy, zaburzenia rozwoju układu nerwowego, choroby układu trawiennego, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia. Jak groźna jest skala problemu mówią badania stanu zdrowia społeczeństwa wskazujące iż około 10 milionów ludzi w Polsce ma kłopoty ze zdrowiem spowodowane niezdrowym odżywianiem. Niezbilansowana dieta może także powodować obniżenie koncentracji, wydajności pracy i zdolności do przyswajania wiedzy.

Mówiąc o odżywianiu rzadko się też porusza kwestie używek, które zazwyczaj wchodzą w skład naszych regularnych posiłków (alkoholu, kawy, tytoniu), a które zaburzają działanie metabolizmu i powodują różnego rodzaju choroby. Tworząc swoje jadłospisy miejmy na uwadze, że nie tylko są ważne utracone kilogramy ale przede wszystkim nasze zdrowie.