Gastrolog

Zadbaj o swój układ pokarmowy

Każdy, kto miał kiedyś problem z układem pokarmowym, wie jakie to nieprzyjemnie. Dolegliwości tego typu są ponadto nierzadko bardzo długotrwałe. Z tego powodu zachęcamy do odwiedzania lekarza ze specjalnością gastrolog, jeśli tylko pojawią się problem gastryczne. Nie warto czekać aż dolegliwości się rozwiną na tyle, że będą powodowały ból.

Co powinno skłonić nas do odwiedzenia gabinetu gastrologa?

Nawet problemy, które wydają się nam jedynie sporadycznymi, mogą stanowić objaw choroby. Jeśli zauważymy u siebie symptomy, które mogą oznaczać wystąpienie stanu chorobowego, koniecznie udajmy się do lekarza. Gastrologa powinniśmy odwiedzić, jeżeli zauważymy u siebie typowe dla układu pokarmowego problemy takie jak biegunka, zgaga czy nudności i wymioty. Objawem choroby mogą być także problemy z zachowaniem wagi czy obecność krwi w stolcu.

Dlaczego boimy się gastrologa?

Strach przed wizytą o gastrologa bierze się z tego samego źródła, co w przypadku odwiedzin u specjalistów takich jak urolog czy proktolog. Część pacjentów myśli, że przeprowadzane przez gastrologa badania są niezwykle bolesne. One oczywiście do najprzyjemniejszych nie należą, ale nie towarzyszy im aż taki ból, jak niektórym z nas się wydaje. Specjaliści w nowoczesnych gabinetach dysponują sprzętem wysokiej jakości, który ma na celu minimalizację nieprzyjemnych odczuć podczas przeprowadzania badania.

Jakie badania może zrobić na gastrolog?

Specjaliści dysponują oczywiście całym niezbędnym przy przeprowadzaniu badań oprzyrządowaniem. Wynikiem tego jest możliwość przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych, pozwalających na zlokalizowanie trapiącego nas problemu. Gastrolog może, przede wszystkim, zaprosić nas do wykonania USG jamy brzusznej oraz narządów wewnętrznych. Jeśli to nie zlokalizuje problemu specjalista ten wykona nam gastroskopię badającą górną część przewodu pokarmowego lub kolonoskopię, która pomoże wykryć nieprawidłowości w dolnej części układu pokarmowego.