Jaki kominek kupić do mieszkania?

Większość z nas w marzeniach o swoich idealnych czterech kątach umieszcza kominek.  Płonący ogień sprawia wrażenie przytulności, ciepła i nostalgii. Posiadając mieszkanie, często sądzimy, że marzenia o kominku przepadły na zawsze. Okazuje się jednak, że w domu wielorodzinnym, w pewnych przypadkach, można zamontować kominek, trzeba jednak spełnić przy tym pewne wymagania.

Kominek to nie tylko klimatyczne palenisko umieszczone w pokoju. To także trudna sprawa przewodu kominowego, którym odprowadzane są efekty spalania w postaci dymu. Według przepisów techniczno-budowlanych, kominek może być zamontowany w domach jednorodzinnych, domach rekreacji indywidualnej, oraz w zabudowie zagrodowej. Dla nas istotny jest zapis o możliwości wybudowania kominka w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, ale tylko i wyłącznie w niskim. Budynek wielorodzinny niski składa się z czterech kondygnacji nadziemnych łącznie. Zatem, np. parter oraz trzy piętra bądź parter, dwa pietra i pomieszczenie użytkowe. Wedle tych przepisów, mieszkając w wieżowcu z wielkiej płyty, nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka.

Kolejną wytyczną jest dobór kominka do objętości pomieszczenia. Jest to ważne ze względu na zapotrzebowanie na tlen, który jest zużywany przez kominek. Zatem minimalna objętość pomieszczenia, w jakim ma być zainstalowany kominek, musi wynosić 30m sześciennych. Pomieszczenia w blokach mają zazwyczaj 2,5 metra wysokości, więc najmniejszy pokój, w jakim można postawić kominek, musi mieć 12 metrów kwadratowych.

Do powyższych wymagań dochodzą również przepisy, mówiące o odpowiednim dopływie świeżego powietrza do danego pokoju oraz o odprowadzaniu spalin. Jeśli mimo starań nasze mieszkanie nie spełnia wymagań i nie możemy zainstalować w nim tradycyjnego kominka, możemy skusić się na inne opcje. Jedną z ciekawszych jest tzw. biokominek (więcej na ten temat na:http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/biokominek-nowoczesny-kominek-w-domu-mieszkaniu,35_11562.html), który jest całkowicie nieszkodliwy dla otoczenia, nie wymaga żadnej instalacji kominowej, nie brudzi, a dodatkowo zapewnia prawdziwy ogień. Płomienie wytwarzane są w wyniku spalania ekologicznego płynnego paliwa, a jego produktami ubocznymi są woda i dwutlenek węgla.

Kominek elektryczny

Kolejną alternatywą jest kominek elektryczny, który do działania potrzebuje jedynie gniazda elektrycznego. Urządzenie to tworzy wrażenie palącego się ognia, a dodatkowo posiada funkcję grzania, co potęguje efekt. Jeśli jednak innowacje nie są dla Ciebie przekonujące, zawsze można otoczyć się świecami, które oprócz walorów dekoracyjnych, stworzą ciepłą atmosferę.