Praca na wózkach widłowych – przewodnik

Praca na wózkach widłowych – przewodnik

Krótki przewodnik po prawidłowej obsłudze wózków widłowych to źródło ważnej wiedzy – niemniej jednak zawsze należy pamiętać, iż jest zaledwie bazą do tego, w jaki sposób przygotować się do obsługi tego urządzenia.

Oczywiście, aby uzyskać najbardziej szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowania wózka widłowego – konieczne jest przejście specjalistycznych szkoleń, co prowadzi do punktu pierwszego naszego przewodnika, a mianowicie tego, iż wózki widłowe Cesab jak również każde inne mogą prowadzić tylko i wyłącznie uprawnieni operatorzy.

Tylko ci pracownicy, którzy zostali:

 • przeszkoleni
 • autoryzowani
 • licencjonowani
 • powinni obsługiwać sprzęt tego rodzaju

Odpowiednia odzież

Operatorzy powinni być odpowiednio ubrani – zawsze należy mieć też na sobie odpowiedni sprzęt ochronny, w tym:

 • kurtkę odblaskową
 • obuwie ochronne
 • kask (w stosownych przypadkach)
 • Pamiętaj, że luźne ubrania mogą zakłócać sterowanie i tworzyć dyskomfort w trakcie prowadzenia wózka

Kontrola sprzętu

Urządzenia do transportu materiałów powinny być zawsze dokładnie sprawdzane i- codzienne kontrole kategorycznie muszą być przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy, a jeśli zostaną stwierdzone jakiekolwiek problemy – muszą być od razu zgłoszone. Bezwzględnie należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Sprzęt wymagający naprawy nigdy nie powinien być obsługiwany, a naprawy i konserwacja powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych techników, na przykład inżyniera serwisu dostawcy.

Rozpoczęcie pracy

Nigdy nie obsługuj urządzeń do przenoszenia materiałów mokrymi lub tłustymi rękami czy zabrudzonym obuwiem – ponieważ mogą one zsunąć się z elementów sterujących i spowodować wypadek. Zawsze korzystaj z uchwytów ręcznych, aby wsunąć i zdjąć sprzęt. Przed rozpoczęciem pracy należy się upewnić, że przyjęło się wygodną pozycję operacyjną – a wszystkie elementy sterowania znajdują się w zasięgu ręki.

Sprawdź czy są prawidłowo ustawione:

 • podłokietnik
 • pozycja siedziska
 • lusterka
 • Oczywiście, pas bezpieczeństwa powinien zawsze być zapięty

Środowisko operacyjne

Jeśli chcesz wiedzieć jak prawidłowo obsługiwać wózek widłowy – zawsze przestrzegaj wszystkich zasad, przepisów i ograniczeń dotyczących miejsca pracy oraz używaj tylko sprzętu na wyznaczonych drogach i określonych obszarach. Niezmiernie ważne jest także obserwowanie wszystkich znaków ostrzegawczych.

Zawsze patrz w kierunku jazdy i bądź w pełni świadomy tego, co dzieje się w okolicy.

Zawsze też używaj sprzętu w wyznaczonych granicach prędkości. Jedź powoli podczas skręcania, ponieważ kombinacja prędkości i ostrości zakrętu może spowodować przewrócenie.
Jak uniknąć zagrożeń podczas obsługi wózka widłowego?

Unikaj uderzeń, dziur, luźnych materiałów i zachowaj szczególną ostrożność, wtedy gdy podłoga jest śliska. Nie należy przejeżdżać po przedmiotach, takich jak kawałki drewna porozrzucane na ziemi, ponieważ może to spowodować przesunięcie ładunku lub utratę kontroli nad sprzętem. Zmniejsz prędkość sprzętu i użyj klaksonu w pobliżu wyjść, wejść, schodów, drzwi czy chodników dla pieszych oraz w pobliżu innych pracowników.