W Warszawie czas sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego jest najdłuższy

W Warszawie czas sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego jest najdłuższy

Wiosenny trend dla nieruchomości z rynku wtórnego w Warszawie zdawał się dawać nadzieję na to, że sprzedaż takiego mieszkania wkrótce stanie się o wiele łatwiejsza. Ostatnie analizy rynku dowodzą jednak, że do niczego takiego nie doszło. Jak wynika z różnych badań sprzedający przeciętnie muszą czekać 4.5 miesiąca na sprzedanie swojego mieszkania, a w wielu przypadkach jest to okres o wiele dłuższy. Z drugiej jednak strony okazuje się, że pomimo długiego okresu oczekiwania sprzedający wcale nie są skłonni do negocjacji z nabywcami. W ostatnim roku wartość negocjacji na tym rynku w Warszawie wyniosła średnio około 2%, a więc mało biorąc pod uwagę to jak długo czeka się na sprzedaż.

Tańsze mieszkania sprzedają się szybciej

Trend utrudniający sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie nie dotyczy jednak mieszkań najtańszych dla stolicy. Okazuje się bowiem, że ponad 70% mieszkań w cenie nie większej niż 400 tysięcy złotych udaje się sprzedać w zaledwie miesiąc czasu od wystawienia ogłoszenia. Trudno sprzedaży pojawia się powyżej tej kwoty, a takich mieszkań w stolicy jest naprawdę dużo. Trudności ze sprzedażą w dużej mierze spowodowane są zalaniem rynku nowymi mieszkaniami od deweloperów. Wciąż wiele osób korzysta z programu Mieszkanie dla Młodych, który czyni zakup mieszkania nowego dość atrakcyjnym. Nie bez znaczenia jest oczywiście sama ilość mieszkań na rynku. Jest ich mnóstwo, a nabywcy stają się niezwykle wymagający. Bardzo trudno jest więc dzisiaj sprzedać w tym mieście mieszkanie nadające się do kapitalnego remontu, pomimo, że jego cena może być atrakcyjna.

Dlaczego tak trudno wynegocjować zniżkę?

Zastanawiające jest to dlaczego sprzedający nie są chętni do negocjowania ceny z nabywcą. 2% upust to niewiele jeśli na sprzedaż czasem trzeba nawet czekać pół roku. Okazuje się jednak, że w okresie tego oczekiwania sprzedający nawet kilkukrotnie obniżają już cenę sprzedaży swojego mieszkania, choć początkowo często cena ta ustawiona jest na poziomie powyżej wartości rynkowej.