Wiosna czasem porządków

Podczas wiosennych porządków znajdujesz tony rzeczy, które nie są Ci już potrzebne, ale ciągle szkoda Ci je wyrzucić? Za każdym razem znów odkładasz je na miejsce myśląc: „może się jeszcze przyda”? Czas pozbyć się takich przedmiotów i po ich znalezieniu zadać sobie kilka istotnych pytań. Oto kilka z nich.

Czy znam kogoś, kto potrzebuje tego bardziej niż ja?

Może to być np pudełko z rzeczami dla małych dzieci czy zabawki, którymi nikt w Twoim domu się już nie bawi. Zastanów się, czy dzieci kogoś z rodziny lub znajomych nie ucieszyłyby się z takiego prezentu. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu nie ma nikogo, kto z radością przyjąłby niepotrzebne rzeczy, pomyśl o oddaniu ich do najbliższego domu dziecka lub szkoły/przedszkola.

Czy mogę to sprzedać?

Sprawdź, czy rzeczy, jakich już nie potrzebujesz wystawiane są na aukcjach internetowych. Przejrzyj serwisy takie jak Allegro czy Gumtree, aby zorientować się, jaką kwotę możesz uzyskać za sprzedanie niepotrzebnych przedmiotów.

Czy nosząc to, czuję się dobrze?

Często wydaje się, że jakaś rzecz pasuje kolorystycznie do reszty naszych ciuchów. Łudzimy się, że w końcu ją założymy, co w końcu bardzo długo lub w ogóle nie następuje. Podejmij odważną decyzję o oddaniu lub sprzedaniu niepotrzebnych rzeczy i wymień je na takie, w których czujesz się naprawdę dobrze.

Czy mam już pięć sztuk takich rzeczy?

Na zimne miesiące zachowaj najwyżej dwa identyczne swetry – pozostałe, które zajmują dużo miejsca, wymień lub sprzedaj. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz kilka takich samych lakierów do paznokci i czy wszystkie z nich nadal nadają się do użytku.

Czy chcę, żeby moje dzieci to zobaczyły?

Jeśli Twoja nieużywana już rzecz ma dla Ciebie dużą wartość sentymentalną i wolisz przekazać przedmiot do użytkowania kolejnym pokoleniom, zrób to. Zostaw rzeczy, które są dla Ciebie szczególnie ważne, np biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie czy dzieło sztuki, które uwielbiasz. Przedmioty codziennego użytku w przyszłości raczej nie będą miały zastosowania.