Płytki w łazience nie muszą być nudne

Z najciekawszych i mniej oczywistych sposobów na układanie płytek łazienkowych jest niewątpliwie układ modularny. Polega on na łączeniu płytek mniejszych z płytkami większymi, które są zwielokrotnieniem rozmiaru tych poprzednich, w moduły.

Takie połączenie tworzy ciekawy kształt, który możemy powtarzać na całej powierzchni, bez powstawania tak zwanych dziur. Wszystkie kształty, dzięki zastosowaniu płytek, które są swoimi wielokrotnościami będą idealnie do siebie pasować.

Kolejnym interesującym sposobem na płytki ceramiczne w łazience jest zastosowanie układu mieszanego. W tym rozwiązaniu stosuje się dwa rozmiary płytek. Uzyskuje się w ten sposób przesunięcie fugi w przynajmniej jednym kierunku. Stosowanie rozmiarów płytek które są swoimi wielokrotnościami ułatwi układanie, ale nie jest konieczne jak w przypadku poprzedniego sposobu. Dodatkowo w tym sposobie układania płytek, nie musimy trzymać się jednego modułu.

Jednak utrudni to proces planowania układania płytek. Może również się wiązać z koniecznością wykonywania wielu różnych cięć, co przysporzy nam pracy.

Ostatnim z nietuzinkowych wzorów, w które można ułożyć płytki ceramiczne w łazience jest układ mijankowy. Polega na przesunięciu płytek względem siebie w jednym kierunku. Jeśli przesuniemy płytki o połowę ich długości uzyskamy układ w tak zwaną cegiełkę. Jest tutaj jednak zupełna dowolność rozsunięcia. W tym przypadku również możemy wykorzystywać płytki o różnych wymiarach. Jednak trzeba je układać w odpowiednich rzędach. Przed zdecydowaniem się na układ, warto sprawdzić: estetyczne płytki łazienkowe.