Pierwszą czynnością, jaką powinna wykonać osoba przystępująca do budowy domu jest niwelacja terenu. Jest to nic innego jak zwykłe wyrównanie działki budowlanej i obniżenie jej do poziomu górnej linii przyszłych ścian fundamentowych.
Następnym etapem budowy jest wytyczenie przez uprawnionego geodetę osi, według których ekipa budowlana usytuuje budynek na działce. W tym celu geodeta wbija w ziemię specjalne pionowe kołki i prowadzi między nimi sznurki obrazujące linie przyszłych fundamentów domu. Czynność tą można wykonać w momencie uprawomocnienia się decyzji – pozwolenia na budowę. Kolejnym etapem jest wykopanie rowów, w których zostaną wylane ławy, czyli fundamenty. Powinny być one odpowiednio uzbrojone, co zapewni stabilność przyszłego budynki.
Na wylanych lawach można przystąpić do wznoszenia ścian fundamentowych. Po wybudowaniu winny być one odpowiedni zaizolowane i docieplone, co w przyszłości zabezpieczy dom przed wilgocią. Następnie ma miejsce wysypanie piasku między ściany fundamentowe i przystąpienie do procesu zalewania posadzki. Podobnie jak w przypadku ścian fundamentowych należy ją dobrze zaizolować, by w przyszłości nie pobierała z podłoża wilgoci. Na tym etapie zakończenia pierwszych prac budowlanych, można przystąpić do wznoszenia ścian nośnych domu.