Styl romański i najważniejsze wyznaczniki

Nie ma wątpliwości co do tego, iż styl romański winniśmy utożsamiać przede wszystkim z wczesnym średniowieczem. Co cechuje te – zaawansowane wiekowo – budowle? Czym przede wszystkim charakteryzuje się architektura romańska?

Bardzo ważnym aspektem budownictwa romańskiego jest zauważalnie defensywny charakter wznoszonych niegdyś konstrukcji. Przejawia się on między innymi w małych okiennicach (a ściślej mówiąc w otworach okiennych) oraz w filigranowych otworach drzwiowych. Nie bez znaczenia są tu również grube ściany – i to zarówno w odniesieniu do samych murów, jak też do wieży.

Architektura tego typu niespecjalnie jest związana z szeroko rozumianą ornamentyką. Próżno tu bowiem szukać szerokiego spektrum różnorodnych ozdóbek. Architektura romańska jest surowa i charakteryzuje się sporą topornością. Można wręcz powiedzieć, że jest to w pewnym sensie budownictwo przytłaczające np. osobę zwiedzającą ruiny romańskich budowli. W tym właśnie tkwi urok tej – ważkiej z historycznego punktu widzenia – architektury…