Energooszczędny dom droższy w budowie, tańszy w użytku
Coraz więcej osób myśląc w dłuższej perspektywie czasowej buduje domy w nowych energooszczędnych technologiach. Zdaniem ekspertów w przeciągu 20 lat koszty użytkowania takiego domu mogą być mniejsze nawet o 40 procent.
Opłaty za ogrzewanie moją być mniejsze niż 1 zł/metr kwadratowy miesięcznie. Nie ma co ukrywać, że budowa takiego domu w porównaniu do tradycyjnej jest droższa o 10 -30 procent jednakże można otrzymać nawet do 50 tysięcy złotych dofinansowania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Energooszczędne domy na długie lata
Dyrektor relacji instytucjonalnych Saint Gobain Henryk Kwapisz potwierdza, że wybudowanie domu w tradycyjny sposób jest tańsze niż przy użyciu energooszczędnych technologi. Natomiast nowoczesny dom pozwoli w dłuższej perspektywie zaoszczędzić do 40 procent na rachunkach.
Bardziej optymistyczne szacunki posiada Krajowa Agencji Poszanowania Energii, według niej oszczędności mogą sięgnąć nawet 70 procent. Natomiast w przypadku domu jednorodzinnego szacują, że koszty ogrzewania mogą spaść poniżej złotówki miesięczne. Natomiast jak wylicza Krajowa Agencji Poszanowania Energii koszt budowy takiego domu może być większy od 10 do 30 procent w porównaniu do tradycyjnych technologii.
Nowa technologia nie doceniana w Polsce
Zdaniem dyrektora ds. zrównoważonego budownictwa KAPE Dariusza Koca w Polsce stosowanie technologii poprawiającej efektywność energetyczną jest ciągle niedoceniane. Okazuje się, że stawiamy dużo gorsze jakościowo budynki niż zachodni sąsiedzi jak Niemcy czy Dania. Wynika to z braku świadomości i wiedzy inwestorów na temat istotności kosztów energii w czasie użytkowania budynku. Natomiast choćby prosta analiza dotycząca sprawdzenia łącznych kosztów budowy oraz użytkowania pokazałaby iż opłaca się budować budynki w znacznie wyższym standardzie.
Dodatkową korzyścią wynikającą z budowania energooszczędnego domu jest szansa na uzyskanie dofinansowania. Jeśli spełni się standardy zużycia energii na poziomie poniżej 40kWh/mkw tak zwane NF40 lub na poziomie 15kWh/mkw czyli NF15 można uzyskać wsparcie w wysokości odpowiednio trzydziestu lub pięćdziesięciu tysięcy złotych brutto pochodzące z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.