Przełomowe modele telefonów komórkowych

Przełomowe modele telefonów komórkowych

Poniższy artykuł opisuje przełomowe modele telefonów komórkowych, których premiera odmieniła rynek smartfonów wprowadzając nowe funkcje lub zmieniając podejście do projektowania tych urządzeń.

Pierwszy iPhone, pierwszy Android

W czerwcu 2007 roku Steve Jobs, prezes firmy Apple, rzucił świat na kolana prezentując pierwszą generację iPone (czasem nazywany jest iPhone’m 2G, w odróżnieniu od późniejszej wersji 3G i 3GS). Całkowicie dotykowe sterowanie, możliwość instalacji aplikacji, pobierania muzyki ze sklepu iTunes – to zupełnie nowe podejście do projektowania telefonu komórkowego. Dotychczas większość masowo sprzedawanych telefonów wykorzystywały fizyczne klawisze (klawiatura 1-9, strzałki, dodatkowe przyciski) do sterowania funkcjami komórki, a dotykowe, duże wyświetlacze spotykane były jedynie w dość mało popularnych palmtopach. Pierwsze smartfony z prawdziwego zdarzenia posiadały ekrany oporowe, które wymuszały wciśnięcie ekranu w celu wybrania danej opcji. W porównaniu z nimi korzystanie z pierwszego iPhona było prawdziwą przyjemnością. Ekran był czuły i responsywny, a swoim rozmiarem przewyższał znaczną część konkurencji, choć dziś nie spotyka się już tak małych, 3,5-calowych wyświetlaczy.

Sukces rozwiązania spod znaku nadgryzionego jabłka spowodował przyspieszenie prac nad pierwszym telefonem komórkowym opartym na systemie Google’a – Androidzie. Był to model wiodącego (obecnie praktycznie nieistniejącego) producenta – HTC G1. W Polsce model ten był sprzedawany pod marką jednej z sieci telefonicznych – Era G1. Otwarty system, mnogość aplikacji i personalizacji urządzenia były prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Można powiedzieć, że HTC G1 był modelem przejściowym w stosunku do dzisiejszych smartfonów – wciąż posiadał fizyczną klawiaturę QWERTY, dostępną po wysunięciu ekranu do góry.

Telefony Nokia z obiektywami Carl Zeiss

Większość obecnie sprzedawanych marek telefonów nie była w przeszłości popularna. Największą sprzedaż notowały takie firmy, jak Motorola, Samsung, Ericsson, HTC i Blackberry. Hegemonem była jednak fińska Nokia, która posiadała bardzo szeroką ofertę nowoczesnych i charakteryzujących się legendarną trwałością komórek.

Najdroższe modele z najwyższych serii w erze tuż przed wprowadzeniem smartfonów, charakteryzowały się aparatami fotograficznymi z obiektywami sygnowanymi logiem Carl Zeiss. To uznana w świecie optyki i fotografii, niemiecka marka, która gwarantowała rewelacyjną jakość zastosowanej w Nokii optyki i przyciągała klientów.

Można z pewnością stwierdzić, że Nokie z optyką Carl Zeissa były pierwszymi fotograficznymi telefonami komórkowymi, którymi bez problemu można było wykonać zdjęcia gotowe do wydruku i powieszenia na ścianie. Modele takie jak Nokia N95, Nokia N96, czy wcześniejsze – Nokia E65 i N8 były obiektem pożądania wśród wielu gadżeciarzy.

Chińskie komórki – Huawei, Xiaomi

W pewnym momencie rozwoju rynku nowoczesnych smartfonów stały się one dość drogie. Aby “być na topie” i korzystać z aktualnych rozwiązań niezbędne stało się wydanie przy kasie około dwóch tysięcy złotych, aby nabyć dobry telefon. Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem na europejski i polski rynek chińskich producentów. Huawei i Xiaomi zaoferowały dobre parametry w znacznie niższych cenach, tym samym rozbijając dotychczasowy układ, w którym Samsung, Apple, czy Sony dyktowały wysokie ceny.