Podzespoły komputera – na co zwrócić uwagę kompletując zestaw?

Podzespoły komputera – na co zwrócić uwagę kompletując zestaw?

Każdy komputer składa się z wielu podzespołów. Czy wszystkie z nich są istotne? Zapewne tak. Na co jednak zwrócić uwagę w przypadku kupna komputera?

Obudowa – zwykły użytkownik widzi tylko ją

Właściwie jedynym elementem składającym się na komputer stacjonarny, który jest widoczny dla użytkownika, jest jego obudowa. Potocznie nazywana “skrzynką’ pełni nie tylko rolę estetyczną i trzyma w ryzach pozostałe komponenty. Odpowiednio dobrana obudowa wspomaga przepływ powietrza wewnątrz, co działa korzystnie na chłodzenie podzespołów. Zaawansowane obudowy posiadają możliwość instalacji dodatkowych wiatraków, które mimo że działają prawie niesłyszalnie, znacznie usprawniają wdmuchiwanie powietrza do środka, przez co podzespoły komputera mogą pracować w optymalnych warunkach.

Dla fanów świecidełek przeznaczone są obudowy z wbudowanym oświetleniem LED.

Dobra obudowa powinna być uzupełniona o odpowiedni zasilacz o mocy wystarczającej dla podłączonych komponentów. Cicho pracujący, stabilny zasilacz zapewni wiele lat bezproblemowej pracy zestawu komputerowego.

Płyta główna – motherboard

To podstawa umożliwiająca podłączenie wszystkich podzespołów. Decydując się na konkretny model płyty głównej pamiętajmy, że musi być dopasowana do konkretnego typu procesora – istnieje wiele rodzajów standardów, które nie są kompatybilne między sobą. Pozostałe komponenty podłączymy bez większych problemów, gdyż ich złącza są ustandaryzowane.

Pamięć RAM i dysk twardy

Pamięć RAM odpowiada za krótkotrwałe przechowywanie plików potrzebnych do funkcjonowania uruchamianych aplikacji, systemu operacyjnego, czy gier. Wymagający użytkownik powinien zwrócić uwagę nie tylko na wystarczającą ilość pamięci (przeważnie 8 lub 16GB okaże się w zupełności wystarczające), ale także na inne parametry – na przykład szybkość magistrali.

Dysk twardy to inny rodzaj pamięci, to na nim przechowywane są dane po wyłączeniu komputera. Dyski można podzielić na dwie główne kategorie – dyski 2,5″ i 3,5″ korzystające z obrotowych talerzy oraz dyski SSD, działające na podobnej zasadzie co karta pamięci. Dyski SSD są z natury znacznie szybsze (większa przepustowość danych), działają bezgłośnie i są bardzo trwałe. Warto zastosować dysk SSD do systemu operacyjnego i często używanych, wymagających wielu zasobów, aplikacji. Pozostałe dane, jak zdjęcia, filmy, itp – można bez przeszkód przechowywać na starszego typu HDD, który jest znacznie tańszy w zakupie.

Karta graficzna

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy potrzebuje dodatkowej karty graficznej, skoro zamontowana w jego komputerze płyta główna ma już wszystkie niezbędne wyjścia na ekran. Wbudowane w płyty główne chipsety graficzne pozwalają na podstawową obsłuę grafiki i nie zapewniają wysokiej wydajności. Są wystarczające do pracy biurowej, przeglądania Internetu, słuchania muzyki. Jeżeli chcesz uruchomić gna swoim komputerze gry, korzystać z programów do obróbki grafiki i materiałów wideo – koniecznie dołóż do zestawu dedykowaną kartę graficzną.

Karta muzyczna – poprawa jakości dźwięku

Chociaż obsługa muzyki jest dostępna w każdej płycie głównej, dodatkowa karta muzyczna poprawi jego jakość, gdyż posiada zaawansowany procesor dźwięku.